Sa oled siin

Aasta kodanik 2020 Arkadi Popov: mõelge stressirohkes olukorras rohkem teiste inimeste peale

24. november 2020 - 15:00
Aasta kodanik 2020 Arkadi Popov
Aasta kodanik 2020 Arkadi Popov

Doktor Arkadi Popov on Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht, kes valdab suurepäraselt kriisikommunikatsiooni ja suhtlemist avalikkusega. Koroonakriisi ajal käitus ta sama süsteemselt nagu kriisimeedikud suurte õnnetuste korral sündmuspaigal. Kuigi infomüra oli suur, aitas Popov luua ühiskonnas üldise asjakohase infofooni ja süsteemsuse. Ta oskab vestluses alati konstruktiivseks jääda ning säilitada rahu, olles eeskujuks ja inspiratsiooniks tervele Eestile.

Mida peate oma igapäevatöös kõige tähtsamaks? Millistest väärtustest lähtute?

Arstina töötades on kõige tähtsam inimlikkus. Me peame inimlikult suhtuma nii patsientidesse kui ka kolleegidesse ja koostööpartneritesse. Austus ja inimlikkus peavad olema lahutamatu osa meie elust. Eriti siis, kui me räägime kriisiolukorrast, kuhu me sattusime sellel aastal. Kui inimesed on stressis ja kannatavad ja tunnevad end puudutatuna, siis inimlik suhtumine on see, mis aitab inimestel kriisiga hakkama saada.

Milliseid mõtteid tekitab teis aasta kodaniku aunimetus?

See on väga-väga suur au. Kui see aasta algas, ei olnud mul isegi selliseid mõtteid, et mingisugused tiitlid järsku minu silmapiirile tekivad. Minu jaoks on see suur tunnustus. Ma ei tea, kas ma olen seda väärt, sest sisuliselt see, mida ma tegin, tegin koostöös teiste meedikutega, Terviseameti kolleegidega, ministeeriumiga. Ja tegelikult iga inimene, kes Eestis elab, aitas väga tugevalt kaasa, sest üksinda kriisi vastu võidelda ei ole võimalik. On vaja meeskonda.

Aasta kodaniku konkursi moto sel aastal on „Kodanik võtab vastutuse“, mida see teie jaoks tähendab?

Eks ma mõtlen selle peale, mis minuga juhtus märtsi lõpus, kui pakuti täita Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuhi rolli. Tol ajal ma ei teadnud veel väga täpselt, millest me räägime, aga samas ei olnud mingit kahtlust, et ma ei peaks sellega tegelema. Probleem oli käes ja mõtted olid olemas, kuidas probleemi saaks lahendada. Oleks olnud patt mitte võtta see vastutus enda peale.

Ehk kui inimene tunnetab endas potentsiaali ja tal on olemas plaan, on see siis halb või hea, ette sa ei tea kunagi, kui on olemas mõtted ja enesekindlus, et sellega saab edasi liikuda, siis ma arvan, et sellise vastutuse peabki võtma, midagi teha ei ole. Mõnikord on see väga oluline, mitte ainult selle inimese jaoks, aga ka laiemas kontekstis ehk oluline paljudele inimestele. Vastutust ei pea kartma, pigem peab läbi mõtlema, mida sa teed selle vastutusega ja peab tekkima kindel plaan, mida sa teed. Kui plaan on, siis seda peab realiseerima.

Kui te keskkooli lõpetasite, ei osanud te sõnagi eesti keelt. Samas annate nüüd soravalt pea iga päev eesti keeles keerulisi intervjuusid. Kuidas te eesti keele ära õppisite? Mida soovitaksite teistele sarnases olukorras kaasmaalastele, kes praegu eesti keelt õpivad? 

Ma arvan, et siin on kaks võimalust. Esimene on lihtne – peab olema motivatsioon. Kui on olemas konkreetne motivatsioon, ehk on olemas eesmärk, siis seda lihtsam on tulemuse saavutamine. Teine variant on see, et pead mõtlema selle peale, mida see sulle endale toob ja kuidas sa pingutad selle nimel, et sulle endale oleks sellest kasu. Mina lähtusin pigem esimesest variandist, kuna mul ei olnud võimalik töötada arsti või lektorina, kui ma ei saanud inimestega suhelda.

Ehk elu oli see, mis nõudis minu käest nende oskuste lihvimist. Ja motivatsioon tuli koos selle vajadusega. Mõnele inimesele mängib isiklik eesmärk olulist rolli ja siis ta liigub selle eesmärgi saavutamiseks edasi nii kaua kuni keel on selge.

Olukord maailmas on praegu erakordne, kui pehmelt väljenduda. Mida peaksime praegu ühiskonnas tegema, et see raske aeg üle elada? 

Kõigepealt peab eelkõige lootma selle peale, et vaktsiin tuleb ja elu muutub tunduvalt positiivsemaks. Mina soovitan nendel inimestel, kes siis vaktsineeritud saavad ja tunnevad, et nad on ohutus keskkonnas ja kaitstud, pöörata rohkem tähelepanu sellele, kuidas kedagi kallistada, võib-olla lausa suudelda. Mõelda selle peale, et elu tooks kaasa naudinguid ja unustada need meetmed, mida me rakendame. Ehk kui vähegi võimalik, tulla tagasi normaalsesse ellu.

Inimlikkus on see, mis teeb meid inimesteks. Soe suhtumine isegi siis, kui ümberringi on stress. Tuleb vaadata teiste inimeste otsa ja mõelda, mida need inimesed tegelikult vajavad, et neil oleks parem tuju ja elu. Mõelge stressirohkes olukorras rohkem teiste inimeste peale, mitte ainult enda peale. Ma usun, et kui 50% inimestest niimoodi mõtleb, siis elu kindlasti muutub juba paremaks.

Aitäh, Arkadi Popov, ja palju õnne aasta kodaniku tiitli puhul!

 

Kultuuriminister Tõnis Lukas kuulutas aasta kodaniku aunimetuse välja 24. novembril toimunud kodanikupäeva tunnustusüritusel. Konkursi "Aasta kodanik 2020" moto oli „Kodanik võtab vastutuse“. Aasta kodaniku tava algatas rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo 2003. aastal ning tänavu anti aunimetus välja 18. korda.

 

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Aasta kodanik 2020 Arkadi Popov
24.11.2020|Kultuuriministeerium

Aasta kodanik 2020 on Arkadi Popov

Kultuuriminister Tõnis Lukas kuulutas täna, 24. novembril toimunud kodanikupäeva tunnustusüritusel aasta kodanikuks Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuhi Arkadi Popovi. 

Riina Roose. Foto: Annika Haas
26.11.2019|Kultuuriministeerium

Aasta kodanik 2019 Riina Roose: peame koguma ja pingutama vaimu

Riina Roose on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia laulupedagoog ja Tallinna Linnateatri muusikaala juhataja. Ta on muuhulgas laulupidude uurija, pidude liikumises oluline kaasamõtleja ning korraldaja. Riina Roose oli üksiti tänavuse Tartu laulupeo, mis tähistas 150 aasta möödumist esimesest laulupeost, üks lavastajatest. Ta on laulupeo juubeliaasta aasta kodanik.