Sa oled siin

5 küsimust. Uus välissuhete osakonna juhataja Kalmar Kurs

30. juuni 2020 - 9:50
Kalmar Kurs
Kalmar Kurs

Kultuuriministeeriumis asub alates 15. augustist välissuhete osakonda juhtima pikaaegse ametnikukogemusega Kalmar Kurs. Saame tuttavaks!

Oled olnud välissuhetega seotud mitmes eelnevas organisatsioonis. Mis õppetunnid sa sealt uueks tööks kaasa võtad?

Olen välissuhetega tegelenud erinevates rollides Haridus- ja Teadusministeeriumis, näiteks hariduse ja noortevaldkonna erialadiplomaadina Eesti esinduses Brüsselis ja siis 10 aastat ministeeriumis avalike ja välissuhete ning hiljem Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö osakonna juhatajana, mis tipnes Eesti eesistumisega Euroopa Liidus. Eesti Rahva Muuseumis on samuti avalikud ja välissuhted ühises teenistuses nii sisulises kui ka struktuuriüksuse tähenduses.

Esimene õppetund olekski kommunikatsiooni ja läbimõeldud sõnumite olulisus. Hea on välissuhetes leida tähendus ja tähtsus, mida üks või teine tööülesanne, -tulemus ja kontakt välisriigis annab organisatsioonile ja kogu valdkonna arengule. Siis on ka lihtsam motiveerida kolleege ja koostööpartnereid nendele eesmärkidele kaasa aitama.

Teine õppetund on kindlasti valmisolek muutusteks ja arendustegevusteks. Meenutan näiteks Eesti liitumist OECD-ga või juba mainitud Eesti eesistumine Euroopa Liidus. Kuid ka mõni väiksem uus teema või ülesanne võib olla väga suure mõjuga. Hea on oma töös leida sellist, mis toob uusi kogemusi ja teadmisi ning eesmärke, mis ühendavad kolleege.

Kolmas õppetund on koostöövõrgustik. Lisaks lähimatele kolleegidele on head ja pikaajalised kontaktid need, mis loevad ja aitavad tööd edukalt teha.

Oled avalikus teenistuses olnud juba ligi 20 aastat. Mis omadused on heal ametnikul?

Jah, kohusetundlikkus, oskus jääda ka keerulistel hetkedel rahulikuks, huvi avastada uut, sõbralikkus… Ametnik, aga ikkagi inimene, ehk eks meile kõigile tulevad need head omadused kasuks.

Kõige tähtsam – hea kontakt lähimate kolleegidega! Nii headest omadustest kui ka senistest õppetundidest rääkides on alati midagi, mida saab teha oma kolleegide heaks, nende tööd ja arengut toetada.

Kuidas saaks eesti kultuur maailmas rohkem silma paista? 

Oma tänase kogemusega rõhutaksin suuremat koostööd erinevate ametkondade ja koostööpartnerite vahel. Eesti Vabariik 100 kultuuri välisprogramm, mille töörühma liige ma olin, saavutas eeskujulikke tulemusi ka selles. Mõne artisti tuurile või kunstisündmusele saab palju hoogu ja kõlapinda pakkuda, kui selle nimel tihedat koostööd teha.

Tegeled aktiivselt spordiga. Kuidas saab sport aidata Eesti rahvusvahelisele mainele kaasa?

Aktiivsus on suhteline. Mul on väga palju sõpru-tuttavaid, kes on kindlasti palju tublimad ja süstemaatilisemad spordiharrastajad. Aga mulle meeldib murdmaasuusatamine, ujumine, ratas ja jooks eraldi ning triatlon. Olen läbinud omajagu erinevaid maratone. Täispika triatloni IRONMAN Kalmar läbimine Rootsis, Haanja 100 jooksuvõistlus ja mõni oluline tähis veel on ette näidata. Aga alati on vahva teha ka midagi uut, näiteks läbisin eelmisel aastal esmakordselt Tartu rulluisumaratoni pika distantsi.

Olen nii vabatahtlikuna kui ka projektitööna aidanud korraldada erinevaid, ka rahvusvahelisi spordisündmusi, näiteks IRONMAN sarja triatlonid Eestis, Euroopa meistrivõistlused triatlonis Tartus 2018. aastal. Tore, et nende ja paljude teiste rahvusvaheliste spordisündmuste puhul on järjest rohkem juttu majanduslikust mõjust ja rahvusvahelisest mainest, mida see Eestile toob.

Edukas spordimaa aitab igal juhul riigi mainele kaasa. See eeldab ju süsteemsust, head korraldust, järjepidevust ja rahastust. Head sporditulemused on ikka rõõmustavad ja ületavad rahvusvahelist uudiskünnist. Riigi mainest räägib palju ka see, kui lisaks tippspordile, talentidele ja staaridele on harrastajaid ja eeskujusid, süsteemsust ning üldist liikumisharrastust, sh looduses.

Oled pikalt elanud ja töötanud Tartus, kuna uus töökoht on Tallinnas, siis räägi palun, kuidas kavatsed aega kahe linna vahel jagada? Mis on Taaralinna eelised?

Et lähimad kolleegid ja ministeerium, teised riigiasutused, saatkonnad ja suur osa kultuurisündmusi toimub Tallinnas, siis kindlasti olen põhiosa töönädalast pealinnas. Elukorraldust hakkavad mõjutama kindlasti ka välislähetused ja muu.

Euroopa kultuuripealinnaga seotud ülesanded või mõned teised kuupäevad on juba teada, mis toovad mind töölähetusse Tartusse. Siis saan kasutada ka ministeeriumi Tartu esinduse ruume ning näiteks kultuuriesindajatega või mõne koostööpartneriga saab ja tuleb teatud koosolekuid pidada veebis sõltumata sellest, kus sa parasjagu oled.

Mul on väga hea meel, et Tartu sai kultuuripealinna tiitli ja oma töös saan ka selle programmi õnnestumisele kaasa aidata. Tartu on parajalt suur ja väike korraga ning see on ka selle linna eeliseks. Linna rattaringlus, mis sai äsja aastaseks, on väga mõnus. Tartus dominandid, ka järjest enam rahvusvaheliselt, on Tartu Ülikool ja Eesti Rahva Muuseum.

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Avinurme harrastusteatri etendus. Foto: Avinurme Suveteater
17.09.2020|Kultuuriministeerium

Lähiajal avanevad kriisiabi lisavoorud rahvakultuurivaldkonnale

Valitsus kiitis täna, 17. septembril heaks täiendavate taotlusvoorude avamise rahvakultuuri valdkonnale. Eesti Rahvakultuuri Keskuse kaudu avanevate voorude abil püütakse leevendada koroonaviirusega seotud kriisi mõju. Abipaketi suurus kokku on 350 000 eurot.

Hiieotsa suurkivi
16.09.2020|Kultuuriministeerium

Hiieotsa ohverdamiskoht nimetati kultuurimälestiseks

Kultuuriminister Tõnis Lukas tunnistas ajalooliseks looduslikuks pühapaigaks Hiieotsa ohverdamiskoha Laitse külas Saue vallas Harjumaal. Ohverdamiskoha moodustab hiiekivide kivikülv, ala keskosas asuv Hiieotsa suurkivi ning veidi eemal paiknev ohvrikivi koos loodusliku keskkonnaga.