Sa oled siin

5 küsimust kultuuriministrile

27. mai 2019 - 21:00

Valitsus on saavutanud põhimõttelise kokkuleppe aastate 2020 kuni 2023 riigi eelarvestrateegia ja 2020. aasta riigieelarve eelnõus. Järgnevate aastate eelarve planeerimisel peetaks silmas riigi pikaajalisi huvisid ja majanduse head olukorda. Millised on kultuurieelarve väljavaated, kommenteerib kultuuriminister Tõnis Lukas.

Minister Lukas, milline on sõnum kultuurivaldkonnale praegu, kui eelarvestrateegia kõnelused on lõpusirgel?

Kultuuri ja keele säilimise ning arengu tagamine on Eestile oluline, põhiseaduses kokku lepitud ja seega ka valitsuse tegevuse eesmärk. Eelarvestrateegia näeb ette kokkuhoidu riigi kuludes. See, kuidas riigi kulutused 2020. aasta riigieelarves kajastuvad, selgub eelarvevõimaluste üle vaatamisel ja eelarve lõplikul valitsuse poolsel arutelul käesoleva aasta augustis-septembris.

Mis on praeguses majanduse konjunktuuris osutunud läbirääkimistel kõige keerulisemaks?

Keerulisim on leida täiendavaid rahalisi katteallikaid. Eelarvestrateegia läbirääkimistel on tugev kokkuhoiupitser. Eelmise valitsuse headel aegadel tehtud ettepanekutest tuleb nüüd teha valik, mille finantseerimisega saab edasi minna, millega mitte. Olulisim on inimeste töötasu.

Viimaste aastate arengud nii kultuuritöötajate palgapoliitikas kui ka muus loob mõistagi ootusi. Millised on siiski võimalused leida ressursse, ehkki valitsus otsib kokkuhoiukohti?

Eelmiste eelarvetega algatati kulutusi, millega läks riigieelarve tasakaalust välja. Järgnevatel aastatel tuleb see tasakaal taastada. Kokku on lepitud hulgas kokkuhoiukohtades. Kultuurivaldkonna tegevused selle all ei kannata. Tegelik 2020. aasta eelarve valmib selle aasta sügisel.

Pisut ministeeriumist ka. Millised on tähelepanekud esimese töökuu järel?  

Suurte eelarvetalgute kõrval olen jõudnud kohtuda paljude organisatsioonide ja asutuste esindustega, samuti ministeeriumi enda osakondade töötajatega. Põhiinfo on nüüd peaaegu omandatud ja sel baasil tuleb otsuseid langetama asuda. Kultuuris on oluline kõik, seetõttu püüan end detailideni kurssi viia. Märganud olen, et asjaajamise keerulisemaks kruttimine tuleb töötajatel hästi välja. Samas ei hoita sellise vooluga tekkinud bürokraatiast kümne küünega kinni, vaid otsitakse alternatiive. Märkasin ka, et enamasti kasutatakse inglisekeelset bürootarkvara, aga kuna meil on eestikeelne riik ja kultuur, läheme lähipäevil kõigis arvutites keskselt üle eesti keelele.

Mida tuleks pidada kõige olulisemaks kultuurivaldkonna juhtimisel?

Kõige tähtsamaks pean sihtrühmadega rääkimist ja arusaadavaid otsuseid – seda, et usaldaksime valdkonnas tegutsevaid inimesi.

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Kertu Saks
18.09.2019|Kultuuriministeerium

Kertu Saks: pädevad sõltumatud eksperdid mõjutavad vahetult meie kultuuris toimuvat

Eesti Kultuurkapital ehk Kulka ootab 18. septembrist kuni 14. oktoobrini taas ettepanekuid selle kohta, kes võiksid kuuluda sihtkapitalide komisjonidesse. Kulka juhataja Kertu Saks kinnitab kõigi valdkondade esindajatele, et huvide konflikti suudetakse kindlasti vältida ning kandidaatide esitamine on väga vajalik.

Kohtumine Treski küünis augustis 2019
09.09.2019|Kultuuriministeerium

Kultuuri- ning lõimumispoliitika uued strateegiadokumendid hakkavad kuju võtma

Kultuuriministeerium jätkab sügiskuudel kultuuri- ja ka lõimumispoliitika strateegia väljatöötamist. Aastani 2030 kehtivate dokumentide seni kogutud sisu üle peetakse paari kuu jooksul arutelusid kõigis maakondades, esimene arutelupäev on juba homme, 10. septembril Pärnus.