Sa oled siin

5 küsimust Kultuuriministeeriumi uuele arhitektuuri- ja disaininõunikule Indrek Rünklale

30. mai 2017 - 23:19
Indrek Rünkla. Foto: erakogu

1. juunil võtab Kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõuniku ametiposti Veronika Valk-Siskalt  üle Indrek Rünkla. Intervjuus Kultuuriministeeriumi infokirjale avab Rünkla lähemalt oma mõtteid nii ruumiloomest kui ka arhitektuuri ja disaini omavahelistest seostest.


Millised on Teie jaoks suurimad väljakutsed uues ametis?

Ma tahaks suuta ennast tarvilikuks teha. Hõlpsam osa sellest on ilmselt ministeeriumile tarvilik olemine. Tahaks olla kasulik ka riigile ja inimestele. Sisulises plaanis on mulle lähem rada Veronika poolt ette niidetud ja väljakutsed peaks selguma seda rada mööda käies.

Arhitektuuri- ja disaininõuniku amet ühendab endas kaks väga lähedast, ent samas täiesti iseseisvat valdkonda. Millisena Teie arhitektuuri ja disaini omavahelist suhet näete?

See ei ole lihtne ja üheselt vastatav küsimus. Valdkondade iseseisvus on üldjuhul mingi sattumuse tagajärg. Mõni valdkond kasvab teisest välja ja mõni sünnib ainult selleks, et teise poolt alla neelatud saada või järgmisel hetkel lahustuda. Me võime vaadata disainmõtlemist kui ühenduslüli, mis mõlemat valdkonda määratleb. Me võime asetada üht teise sisse või kohale, me võime nad ka paigutada kolmandate alade koosseisu. Riigi poolt vaadates võib küsida, mil viisil nende kahe valla selline laotumus võib meie kõigi elu paremaks muuta.

Kohe on alustamas oma tööd ruumiloome ekspertrühm, millele on seatud nii arhitektuurivaldkonna kui ka riigiasutuste poolt küllalt suured ootused. Kõige üldisemas plaanis oodatakse ekspertrühmalt eelduste loomist selleks, et riigi ruumipoliitika oleks edaspidi märksa teadlikum ja läbimõeldum. Millised on Teie kui arhitekti vaatepunktist kõige suuremad murekohad praegu?

Ruumi küsimus on põimitud muude ühiskondlike valikutega. Kui me oleme leppinud, et meie majandusmudel on kapitalistlik turumajandus ja meie valitsemismudel on demokraatlik õigusriik, siis nende valikutega tuleb kaasa ka lühike rida ruumiloome viise. See, millised asjad alluvad pigem demokraatia ja millised turumajanduse reeglitele, on prioriteetide küsimus. Millal ühtede või teiste valikutega kaasneb valik ruumi või ruumi loomise viisi üle, seda tuleb näha, teadvustada ja küsimuse alla seada. Vahel võib juhtuda, et teistsugune ruumiloome eeldab teistsugust majandusmudelit või teistsugust valitsemismudelit. Nende seoste selgem kaardistamine ja väljaütlemine võib aidata inimesi näha ruumi  ühiskondliku meiepildi osana.

Eestis pole kuigi palju doktorikraadiga arhitekte, Teie olete üks neist. Oma möödunud aastal kaitstud väitekirjas tegelesite arhitektuurse mõtlemise küsimusega, arhitektiameti ja ühiskonna seostega. Millist rolli arhitektid ühiskonnas kannavad?

Eks ühiskondi on erinevaid. Praeguses ühiskonnas on arhitekt sattunud vastutama ruumiliste sekkumiste kavandamise eest. On olnud ühiskondi, kus seda teeb mõne teise nimega ametimees ja on kogukondi, kus neid asju otsustatakse ühiselt. Iga ameti kõrval või vastas on ühiskonnas nood teised, kelle vastutusala jääb selle isepärase ala võrra pisemaks. Ameti ja ühiskonna vahel on alati vastavussuhe, amet peab pakkuma seda, mis ühiskonnas tarvis on. Muutuvas ühiskonnas muutub ka amet. Meie aeg on kaunis kiire ja seetõttu on tarvis pidevalt küsida selle vastavussuhte pidavuse kohta.

Millega Te väljaspool oma erialast tööd tegelete? Kust inspiratsiooni ja uut jõudu ammutate?

Ma olen väga perekeskne inimene. Lähedased, kes mind igapäevaselt ümbritsevad, on see patarei, mis mind käima tõmbab. Siis tulevad loodus, raamatud, filmid, liikumine, muusika.

Küsis Katrin Arvisto

---

Artikkel ilmus Kultuuriministeeriumi infokirjas. Infokirju saab lugeda SIIT.

 

Veel uudiseid samal teemal

Ansambel Sare Roma
12.08.2020|Kultuuriministeerium

Festival aitab tutvustada roma rikast ja salapärast kultuuri

Sel laupäeval, 15. augustil toimub Eesti Vabaõhumuuseumis Eesti romade festival ROMFEST-EST. Festivalil osalevad roma artistid Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest. Kontserdi peaesineja on rahvusvaheliselt hinnatud Leedu mustlasansambel Sare Roma. Euroopas elab romasid umbes 10 miljonit, Eestis üle 650, suur kogukond on Valgas.

Heimtali muuseumi eksponaadid. Foto: Kultuuriministeerium
07.08.2020|Kultuuriministeerium

Kultuuriminister Tõnis Lukas: kultuurivaldkonna kriisipaketist toetuse saajate ring laieneb

Kultuuriministeerium kuulutab lähiajal välja kriisipaketi lisavoorud. Neist üks puudutab kindlasti rahvakultuurivaldkonda. Samuti tahame lisatuge pakkuda muusika suursündmuste korraldajatele ja olla toeks meie filmindusele, kirjutab kultuuriminister Tõnis Lukas. Ministri arvamuslugu ilmus Eesti Rahvusringhäälingu uudisteportaalis.