Sa oled siin

TTÜ Eesti Mereakadeemia peahoone kunstikonkursi võidutöö „Tuuleaerud“

Haridus- ja Teadusministeerium ja TTÜ Eesti Mereakadeemia (EMERA) koostöös Riigi Kinnisvara AS-iga (RKAS) korraldasid EMERA peahoone kunstikonkursi, mille žürii valis üheksa võistlustöö hulgast välja Mati Veermetsa ja Tiiu Pirsko kavandi märgusõnaga "Tuuleaerud“. 

Kunstikonkursi raames otsiti innovatiivset merenduse ja laevandusega seotud ideelahendust, mis sobituks muinsuskaitsealusesse hoonesse.

Töö autorid on oma loodud teost kirjeldanud järgmiselt:

"Aer on iidsemaid kaaslasi inimese rännuteel üle vete ja läbi ajaloo. Täpselt sel hetkel, mil homo sapiens istus esimesele puutüvele ületamaks veetakistust, haaras ta kaasa ka lapiku toika. Haabja, kanuu, piroogi ja kajaki ajastuks oli aer sobitunud meremehe kätte sama hästi nagu kirves metsamehe ja oda sõjamehe pihku. Aer on tänagi, kümneid tuhandeid aastaid hiljem, inimest igapäevaselt teenimas, kuigi pea kõik muu meie ümber on totaalselt muutunud.

Eesti on kolmest küljest ümbritsetud veega, meie põhja- ja läänerannikut uhub Läänemeri, idas loksub Peipsi järv. Eestit läbivad suuremad jõed on aastasadu kujutanud endist veeteid nii meile endile kui kaugemalt tulnud kaupmeestele ja rändajatele. Eesti on mere- ja veeriik ning meie omapilti kuuluvad kalurid ja meremehed samamoodi kui talunikud ja põllumehed.

„Tuuleaerud“ on ruumiline kahekümne viiest värvilisest puitaerust koosnev installatsioon. Mustaks värvitud aerude erksavärvilised labad viitavad erinevatele maailmajagudele. Mereakadeemia kontekstis sümboliseerivad tuuleaerud ühelt poolt traditsioonide jätkamist, teadmiste väärikat edasikandmist, aga teisalt uusi tuuli, uusi avastusi, horisondi taha vaatamist ja sinna jõudmist. See, milline on ühe või teise laeva masinasüsteem, sõltub paljudest tehnilistest detailidest, aga alati on pardal aerud ning kunagi ei möödu retk tuulevaikuses.

 • Hankija: Haridus- ja Teadusministeerium ja Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ Eesti Mereakadeemia)
 • Konkursi tulemus: võitjaks valiti töö „Tuuleaerud“
 • Asukoht: TTÜ Eesti Mereakadeemia, Kopli 101, Tallinn
 • Autorid: Tiiu Pirsko ja Mati Veermets
 • Liik: installatsioon
 • Mõõdud:
  Peamine teos II korruse trepihallis: 2,5m (kõrgus) x 2,0 m x 2,0m
  Tuulekojas paiknev teos: 3,95m (kõrgus) x 0,26 m (maksimaalne) x 0,28m (maksimaalne)
 • Maksumus kokku: 29 602 €+km
 • Valmimise aasta: 2015

 

Viimati uuendatud: 14. mai 2019