Eesti muusikaelu on mitmekesine ja aktiivne, mida tõestab ligi 2 miljonit kontserdikülastust aastas. Siinset muusikaelu iseloomustab žanrite rohkus, pikkade traditsioonide ja kõrge tasemega koorilaul, maailmas hinnatud heliloojad, dirigendid ja interpreedid ning suurte kogemustega kontserdi- ja festivalikorraldajad.
Haridus
Statistika
- Muusikavaldkonnas tegutseb Eestis pea 2000 ettevõtet ja asutust ning ligikaudu 7000 inimest, kelle jaoks muusikaga seotud tegevused on põhitegevuseks ja sissetuleku allikaks.
- Aastas käiakse Eestis kontserdil umbes 2 miljonil korral.
Seadusandlus
Muusikavaldkonda reguleerivad peamiselt:
Muusikaorganisatsioonid
Riigi suurim kontserdikorraldaja on Eesti Kontsert, mille alla kuuluvad maailmas ainulaadne professionaalne Eesti Rahvusmeeskoor ja vanamuusikaansambel Hortus Musicus. Eesti Kontserdi haldusalas on riigi neli olulisemat kontserdisaali: Estonia kontserdisaal ning Vanemuise, Pärnu ja Jõhvi kontserdimajad. 2011. aastal taasavati Peterburis Jaani kirik, kus Eesti Kontsert samuti kontserte korraldab.
Eesti Kontserdi piirkondlikult laiahaardeline tegevus tagab professionaalse muusika kättesaadavuse Eesti eri paigus. Valdkondlikul mitmekesisusel, regionaalse haarde ning kättesaadavuse tagamisel on oluline roll ka üle sajal eraõiguslikul kontserdikorraldajal ja muusikakollektiivil, kes aastaringselt tutvustavad tipptasemel interpretatsioonikunsti ka Eestimaa neis paigus, kuhu rahvusvahelised või suuremad kollektiivid ei satu.
Avalik-õiguslik asutus | Riigi asutatud või osalusega sihtasutus | Kohaliku omavalituse asutus |
Rahvusooper Estonia |
SA Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
|
Tallinna Filharmoonia |
SA Eesti Kontsert | Pärnu Linnaorkester | |
SA Eesti Filharmoonia Kammerkoor | Narva Linna Sümfooniaorkester |
Olulisemad partnerid
Eesti Muusika Infokeskus
Keskuse põhieesmärk on tutvustada ja propageerida Eesti süvamuusikat nii kodu- kui ka välismaal, kogudes ja levitades infot Eesti heliloojate ja nende teoste, muusikaorganisatsioonide ja -sündmuste, interpreetide ja muusikakollektiivide kohta.
Music Estonia
2014. aastal asutatud muusikavaldkonna ettevõtluse ja ekspordi edendamiseks loodud arenduskeskus ja esindusorganisatsioon, mis pakub erinevaid haridusprogramme ja praktikavõimalusi, samuti koordineerib Eesti esindatust rahvusvahelistel muusikavaldkonna kontaktsündmustel. Music Estoniasse kuulub 2020. aasta kevade seisuga 76 muusikaettevõtet.
Eesti Muusikanõukogu
Muusikainstitutsioone ja professionaalseid muusikuid liitev ning esindav mittetulundusühing, millel on 2020. aasta kevade seisuga 48 liiget.
Rahvusvaheline Arvo Pärdi Keskus
Keskuse asutasid 2010. aastal Arvo Pärt ja tema perekond eesmärgiga luua võimalused helilooja loomingulise pärandi säilitamiseks ja uurimiseks just tema kodumaal Eestis ja emakeelses keskkonnas.
Eesti Pärimusmuusika Keskus
Organisatsioon, mis toetab ja korraldab pärimusmuusika huviharidust ning korraldab pärimusmuusikakontserte ja Viljandi Pärimusmuusika Festivali.
Loomeliidud
Teised olulisemad liidud ja ühingud
Kollektiivsed esindusorganisatsioonid
Madli-Liis Parts
muusikanõunik
Telefon 628 2252
Madli-Liis.Parts@kul.ee