Sa oled siin

Saabuval rahvuste päeval tunnustatakse rahvusvähemuste kultuuriseltse ja debateeritakse lõimumisteemal

18. september 2015 - 9:19
Foto: Marina Puškar

Neljapäeval, 24. septembril tähistatakse Eestis rahvuste päeva, et tunnustada Eestis elavaid rahvusvähemusi ning nende jõupingutusi ja indu säilitada oma keelt ja kultuuri. Juba sel nädalavahetusel, 19.-20. septembril tutvustavad mitmed Eesti rahvusvähemuste kultuuriseltsid oma käsitööd ja rahvustoite Tallinna Raekoja platsil toimuval Etnolaadal. Samal ajal debateerivad noored avalikul väitlusturniiril lõimumise ja kultuurilise mitmekesisuse teemadel.


Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsleri Anne-Ly Reimaa sõnul toetab kultuuride paljusus ühiskonna muutumisvõimet ning kestlikkust avatud kultuuriruumis. „Meie ühised väärtused, mis ühendavad Euroopa Liidu 28 riiki, on sallivus, solidaarsus, hoolimine ja vastutus. Ainult tugeva kultuuriidentiteedi toel suudab Eesti säilitada oma keelt ja kultuuri. Tunnustame ja toetame ka ise teiste rahvusvähemuste püüdlusi oma kultuuri säilitada,“ rääkis Reimaa.


Eestis elavatele rahvastele pühendatud päeva tähistamine sai alguse 2005. aastal, mil tolleaegne rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo kuulutas 24. septembri Eesti rahvusvähemuste päevaks. Rahvuste päevaga meenutatakse Eesti Rahvuste Foorumi esmakordset kogunemist 1988. aasta 24. septembril. Tänavu tähistatakse rahvuste päeva juba üheteistkümnendat korda.


Aasta-aastalt on rahvuste päevale pühendatud sündmuste arv kasvanud ning ka sel aastal toimub Eesti eri paigus mitmeid rahvuste päevale pühendatud sündmusi:

 

  • 19.-20. septembril toimub Eestimaa Rahvaste Ühenduse (ERÜ) eestvedamisel Tallinna Raekoja platsil Etnolaat ja kontsert, kus rahvusseltsid tutvustavad oma kultuuri, käsitööd ja rahvustoite. Samal ajal toimub Tallinna Inglise Kolledžis sportlik väitlusturniir „Rahvus ei loe. Rahvus ei loe?“, kus noored debateerivad lõimumise ja kultuurilisemitmekesisuse teemadel. Turniir kulmineerub 23. septembril Vene Teatris toimuva Grand Prix debatiga, kus huvilistel on võimalik osa saada turniiri finalistide väitlusest ja arvamusliidrite arutelust.
  • 24. septembril esinevad Vene Kultuurikeskuses Rahvusvahelise Rahvuskultuuride Ühenduste Liidu „Lüüra“ kollektiivid.
  • 25. septembril arutatakse Narvas Geneva keskuses toimuval kultuurifoorumil selle üle, kuidas süvendada rahvustevahelist kultuurikoostööd Eesti eri piirkondades eeskätt noorsootöö valdkonnas.
  • 26. septembril  peetakse Palamuse rahvamajas Eesti Rahvusliku Folkloorinõukogu pärimuspidu “Kultuuriruumi rikkus”.
  • 27. septembril toimub Jõhvi kontserdimajas festival “Rahvuskultuuride loomepada“.


Kogu rahvuste päevale pühendatud sündmuste programmiga saab lähemalt tutvuda rahvuste päeva veebilehel SIIN

Lisainformatsioon:

Anne-Ly Reimaa
Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler
tel 628 2217
anne-ly.reimaa@kul.ee

Veel uudiseid samal teemal

Kultuuriasutuste teenusedisaini koolitus- ja mentorprogrammis osalejad
30.06.2020|Kultuuriministeerium

Teenusdisaini programm aitab kolmandate riikide kodanikel eesti kultuuri nautida

Siseministeeriumi ja Kultuuriministeeriumi ühisprojekt „Kultuuriasutuste teenusedisaini koolitus- ja mentorprogramm“ toetas kolmandate riikide kodanike osalemist Eesti kultuurielus. Projektist kirjutab lähemalt kultuurilise mitmekesisuse osakonna nõunik Aleksandr Aidarov.

29.05.2020|Kultuuriministeerium

Lõimumispoliitika peab arvestama suureneva sihtrühma ning ühiskonna vajadustega

Igal aastal annab Kultuuriministeerium aru lõimumisvaldkonna tegevustest. 28. mail kiitis Vabariigi Valitsus heaks arengukava „Lõimuv Eesti 2020“ 2019. a aruande. Järgmisel aastal jõuab valdkondlik arengukava lõpusirgele. On aeg teha vahekokkuvõtteid ning seada strateegilised eesmärgid aastateks 2021-2030.