Sa oled siin

Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse konkursi võidutöö „Raua hääl“

Haridus- ja Teadusministeerium koostöös Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) ja Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusega korraldasid koolile kunstikonkursi, mille žürii valis kolme võistlustöö hulgast välja ehte- ja sepakunstnike Risto Tali ja Rait Siska kavandi märgusõnaga "Raua hääl“.

„Raua hääl“ avab ja mõtestab metallile seesmiselt omast heli. Rauaga seostatakse üldiselt tema töötlemisel tekkivat häält – see aga tekib tegelikult väliste mõjutegurite toimel. Siin aga tekitavad kõma materjali sisemised pinged raua painutamisel ja murdumisel, mitte töötlemisel. Seega püütakse käesoleva teosega luua ettekujutus raua orgaanilisest helipildist. Materjal pannakse proovile metatasandil ja tavapäratul moel - mängitakse omadusega, mis seisab väljaspool traditsioonilist arusaama raua kasutusviisidest.
Taiese mehhanism hakkab tööle siis, kui inimene pendli käima lükkab. Torus olev terasmaterjal tekitabki raua painamise heli ning toru ise töötab ühtlasi kõlakasti ehk võimendina. Heli tekib raua struktuuri lõhkumisel – nii on see ühtlasi ka mäng “elu” ja “surma” piiril. Seda mängu mängib ka teose kuju: pendel, mis mõõdab aja kulgu, raua väsimise kulgu. Teda katsudes on võimalik tajuda metalli erinevaid murdekohti, pingeid ja paineid.
„Raua hääl“ on metallikunstnik Risto Tali bakalaureusetöö ning markeerib tema professionaalse sepa-, kunstniku- ja õpetajakarjääri alguspunkti. Olles hoidnud seda 10 aastat oma kodus, leidis ta, et Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus oleks ideaalne asupaik taiese eksponeerimiseks, sest võiks inspireerida noori kõiges, mis seondub metalliga. Heli „Raua hääles“ muutub materjali “väsimisel” pidevalt, seega on ta, nagu inimesedki, pidevas muutumises, arengus ning ümberkujunemises.

  • Hankija: Haridus- ja Teadusministeerium
  • Konkursi tulemus: võitjaks valiti töö „Raua hääl“
  • Asukoht: Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse siseõu, Kutse 13, Jõhvi
  • Autorid: Risto Tali ja Rait Siska
  • Liik: taies (metalli- ja sepakunst)
  • Maksumus kokku: 9724,9€+km
  • Valmimise aasta: 2015
 

 

Viimati uuendatud: 14. mai 2019