Kunstielu Eestis on mitmekesine ja aktiivne. Kunstivaldkond koosneb valdavalt vabakutselistest loovisikutest ja omaalgatuslikest ning eraõiguslikest asutustest, ainsa riigi osalusega sihtasutusena tegutseb SA Kunstihoone.
Residentuuride roll kunstielu rahvusvahelistumisel ja näitusetegevuse mitmekesistumisel on kasvav.
Rahastamine
Valdkonna peamine rahastaja on Eesti Kultuurkapital. Kultuuriministeeriumi 2020. aasta eelarves on kunstivaldkonna tegevusteks ette nähtud kokku 1,4 miljonit eurot, mis on umbes 2/3 Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastaeelarvest.
Kultuuriministeerium rahastab Tallinna Kunstihoone ja valdkondliku infokeskuse Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus tegevust, osaliselt ka Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse tööd ning kunstiajaloo uurimist edendava SA Konrad Mägi tegevusi. Alates 2017. aastast on ministeeriumi eelarvest osalise tegevustoetuse saajateks ka Eesti Kunstnike Liidu galeriid ning Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum. Samuti toetatakse riiklikult Veneetsia kunstibiennaali Eesti paviljoni korraldamist ning kunstiresidentuuri arendamist Narvas (Eesti Kunstiakadeemia SA). Eesti Kunstnike Liit maksab alates 2016. aastast ministeeriumi toetusel kolme aasta jooksul kunstnikupalka kokku 12 kunstiprofessionaalile.
Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus saab toetust Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) valdkondlike arenduskeskuste meetmest.
Seadusandlus
Alates 2011. aastast kehtib Eestis ka kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tellib riik avalike hoonete juurde avalikku ruumi rikastavaid kunstiteoseid kuni 1% ulatuses hoone ehitusmaksumusest.
Kunstiajakirjandus
Kunstiajakirjadest ilmub SA Kultuurileht egiidi all neli korda aastas ajakiri kunst.ee (eesti- ja ingliskeelse paralleeltekstiga). KUNST.EE on ainus omakeelne kunsti- ja visuaalkultuuri ajakiri, mis koondab tähelepanu kaasaja kunstiareenile Eestis ning visuaalkultuuri eri aspektidele.
Haridus
Huvitegevuse vallas on kunstikoolid muusikakoolide kõrval üheks arvukamaks süsteemse huvihariduse andjaks. Eestis tegutseb 44 huvikooli, mille üheks tegevusalaks on kunst.
Arenduskeskused
Maria-Kristiina Soomre
kunstinõunik
Telefon 628 2242
Maria-Kristiina.Soomre@kul.ee