Kultuuriministeeriumi tunnustused

Kultuuriministeerium jagab igal aastal välja kultuurisõbra tiitlid aasta jooksul kultuurivaldkonda panustanud isikutele. Koos Eesti Olümpiakomiteega täname kord aastas spordisõbra tiitliga neid, kes on oluliselt toetanud spordi- ja liikumisharrastuse valdkonda.

Tunnustus kultuurisõber

Kultuuriministeerium tunnustab alates 2011. aastast kultuurisõbra tiitliga neid füüsilisi ja juriidilisi isikuid, kes on kultuurivaldkonda panustanud erakapitali, hoogustanud tänu sellele kultuurisündmuste toimumist ning aidanud kaasa nii valdkonna kui ka kogu ühiskonna arengule.

Kultuurisõbra tiitlid annab kultuuriminister üle pidulikul tänuüritusel sõbrapäeva ajal ehk veebruaris.

Kandidaatide esitamine

Tunnustuse kandidaatideks võib esitada eraisikuid ja ettevõtteid, kelle puhul on täidetud konkursil osalemise nõuded:

  • Kandidaate võivad esitada kõik kultuurivaldkonnaga kokku puutuvad organisatsioonid, (sh Kultuuriministeeriumi või tema valitsemisala asutuste töötajad).
  • Organisatsioonide all mõistetakse nii ettevõtteid, ametiasutusi, kohalikke omavalitsusi, valitsusväliseid organisatsioone, avalik-õiguslikke asutusi, nende osi või ühendusi, millel on oma kultuuriline tegevusvaldkond ja iseseisev juhtimine, olenemata sellest, kas nad on iseseisvad juriidilised isikud või mitte.
  • Kandidaadiks ei saa olla Kultuuriministeeriumi ja tema valitsemisala asutused või nende töötajad ning nende poolt korraldatud projektid, samuti teised riigiasutused või riigi poolt ellu kutsutud organisatsioonid. Kandidaadiks ei saa olla organisatsioonid, kelle põhitegevus on toetuste jagamine.
  • Osalemiseks tuleb kandidaadi kohta esitada vormikohaselt täidetud ankeet.
  • Iga esitaja saab välja pakkuda ühe kandidaadi.
  • Kandidaadiks on lubatud esitada ka varasematele konkurssidele esitatuid.

Kiirelt kätte

Kultuurisõber 2023 kandidaatide esitamise vorm 

Varasemad aasta kultuurisõbra tiitli saajad

Komisjon

Kategooriad

Aasta kultuurisõber on organisatsioon või eraisik, kes on tunnustuse väljakuulutamisele eelnenud aasta jooksul kultuurivaldkonna toetamisse enim panustanud.

Kultuurisõber on organisatsioon või eraisik, kes on väljakuulutamisele eelnenud aasta jooksul andnud ulatusliku mõjuga panuse mõnesse kultuurivaldkonda, komisjon võtab arvesse eelnenud teema-aastat, regionaalsust jne oluliseks peetavaid ajakajalisi aspekte. 

Aasta kultuurikorraldaja tiitli pälvib isik, kes on paistnud silma mõjuka algatuse või tegevusega, mis on rikastanud Eesti kultuuripilti ning on eeskujuks kõigile teistele kultuurikorraldajatele.   

Kultuurisõbra märk

Tunnustatutel on õigus kasutada kultuurisõbra märki oma kirjaplangil, trükistel ja toodete või teenuste reklaamimisel. Märki võib kasutada ajaliste piiranguteta, kuid tingimusel, et märki kasutatakse koos märgi andmise aastanumbriga.

Kultuurisõbra auhind "Undefined Useful Object". Autor Kärt Ojavee
Kultuurisõbra auhind "Undefined Useful Object". Autor Kärt Ojavee

Spordisõber

2019. aastal alustasid Kultuuriministeerium ja Eesti Olümpiakomitee uut traditsiooni spordi toetajate tunnustamiseks. Spordisõbra tiitliga täname neid, kes on oluliselt toetanud spordi- ja liikumisharrastuse valdkonda, hoogustanud spordi- ja liikumissündmuste toimumist ning seeläbi ka laiemalt valdkonna ja ühiskonna arengut. Spordisõbra tiitlid annavad Eesti Vabariigi kultuuriminister ja Eesti Olümpiakomitee president üle pidulikul tänuüritusel, mis toimub kord aastas.

Kandidaatide esitamine

  • Tunnustuse kandidaatideks võib esitada ettevõtteid, organisatsioone ja eraisikuid. Kandidaate võivad esitada kõik spordi- ja liikumisharrastuse valdkonnaga kokku puutuvad isikud ja organisatsioonid.
  • Iga esitaja saab välja pakkuda ühe kandidaadi.
  • Kandidaatide esitamiseks tuleb täita ankeet koos põhjendusega.
  • Kandidaadiks on lubatud esitada ka varasematel aastatel konkurssidele esitatuid ja kultuurisõbra konkursile esitatuid.

Viimati uuendatud 05.02.2024