Sa oled siin

Ühtne EL arhitektuuripoliitika aitaks seda liikmesriikides tõhusamalt ellu viia

22. september 2017 - 16:17
Kultuuriminister Indrek Saar
Kultuuriminister Indrek Saar

Eile, 21. septembril lõppenud Kultuuriministeeriumi ning Eesti Arhitektide Liidu koostöös toimunud kõrgetasemeline konverents tõi Tallinnasse kokku  Euroopa ruumiloome juhtivad eksperdid, et arutada Euroopa ühtse arhitektuuripoliitika kujundamise võimalusi ja praeguste riiklike arhitektuuripoliitikate tulevikku. Eesti Euroopa Liidu eesistumise raames toimunud konverentsil kõneldi elukeskkonna kavandamise ja ehituskultuuri edendamise viimastest arengutest, mõttesuundadest ja edulugudest nende elluviimisel Euroopa riikides.  

Kultuuriminister Indrek Saar ütles oma konverentsi avasõnavõtus, et  globaalsete väljakutsete valguses ei saa unustada, et arhitektuuri esmane mõju avaldub eelkõige kohalikul tasandil.  „Nähes kuidas paljude riikide arhitektid ja disainerid töötavad õlg-õla kõrval bioloogide, geograafide, sotsioloogide, inseneride ja teadlastega paljudest teistest valdkondadest, on meil vaja senisest enam edendada majandusharude vahelist koostööd nii kohalikul kui riigi tasandil,” ütles Saar. „Seetõttu lansseerisime hiljuti Riigikantselei algatusel ruumilise planeerimise ekspertkogu, et koondada Eestis ruumiloome kompetentsi ja tõsta selle kvaliteeti, suurendada teadlikkust ruumilise planeerimise alalning parandada valdkondadeülest koostööd nii kohalikul kui riiklikul tasandil“.

Jaak-Adam Looveer, Riigikantselei juurde moodustatud ruumiloome  ekspertrühma juht, tõstis oma ettekandes Euroopa arhitektuuripoliitikate tulevikust esile, et tänaste ruumiotsuste lõikuspidu on saja aasta pärast. „Elukeskkonna-  ja arhitektuuriväärtuse kasvatamine on nagu puu kasvatamine metsas või raha kasvatamine pangas. Paned kasvama ja hoolitsed, kui ei hoolitse, siis kidub või kaob sootuks. Seetõttu  peame  järjepidevalt  hoolitsema oma elukeskkonna eest, et luua seda teadlikult eriliseks ja meie vajadusi toetavaks,“ ütles Looveer.

Ruumiloome ekspertrühma loomine põhineb Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammil, mis näeb ette üleriigilise ruumilise kompetentsi koondumise ministeeriumideülese ekspertkogu loomiseks koostöös Eesti Arhitektide Liiduga.  Ekspertrühma kuuluvad erialaliitude, ülikoolide  ja ministeeriumide esindajad ja selle tegevus käivitus 2017. aasta juulist üheks aastaks. Rühma tööd koordineerib Riigikantselei koostöös Kultuuriministeeriumiga. 

Loe kultuuriminister Indrek Saare kõne täisteksti SIIN.

Konverentsi on võimalik järelvaadata SIIT.

 

Lisainfo
Indrek Rünkla
Kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik
indrek.runkla@kul.ee
6 282 207

 

Veel uudiseid samal teemal

Kultuuriminister Indrek Saar. Foto Kadri Purje
14.06.2018|Kultuuriministeerium

Kultuuriminister Indrek Saar suundub visiidile Taani

Kultuuriminister Indrek Saar alustab täna, 14. juunil visiiti Taani Kuningriiki. Neljapäevase visiidi käigus kohtub minister Saar Taani kultuuriministri Mette Bockiga, tutvub mitmete kultuuriasutustega ning debateerib ka Taani arvamusfestivalil.

Grigor Narekatshi „Nutulaulude raamatu“ tõlge eesti keelde, tõlkija Peeter Volkonski. TLÜ Kirjastuselt. Foto: Kultuuriministeerium
11.06.2018|Kultuuriministeerium

Kultuuriminister Indrek Saar alustab visiiti Armeeniasse ja Gruusiasse

Kultuuriminister Indrek Saar alustab täna, 11. juunil visiiti Armeeniasse ja Gruusiasse. Kolmepäevase visiidi käigus kohtutakse Armeenia kultuuriministri Lilit Makunci ja Gruusia kultuuriministri Mihheil Giorgadzega ning osaletakse Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (ERSO)  kontsertidel maestro Neeme Järvi dirigeerimisel, millega tähistatakse neis riikides Eesti Vabariigi 100. aastapäeva.