Sa oled siin

„Näita mulle, kes on su sõbrad…“

31. jaanuar 2018 - 7:00
Kultuurisõbra tänuüritus 2017. Foto:Kultuuriministeerium
Kultuurisõbra tänuüritus 2017. Foto:Kultuuriministeerium

Taas on alanud Kultuurisõbra konkurss. Nagu ikka, kuulub tunnustus eraisikutele, asutustele, ettevõtetele või organisatsioonidele, kes on kultuurivaldkonda aasta jooksul rahaliselt panustanud või olnud kultuurivaldkonnale toeks oma tegudega. Loe, mis on tänavu teisiti, kui selgitame välja 2017. aasta silmapaistvad kultuuri toetanud isikud ja organisatsioonid.

Kahtlemata on iga ettevõtte eesmärk luua väärtusahelad ja teenida kasumit. Samal ajal tegutseb iga ettevõte siin riigis ja siinse rahva keskel, olles ja saades osa Eesti kultuurist. Tänu ettevõtjate tähelepanelikkusele ning kultuurikorraldajate aktiivsusele on üheskoos nähtud mitmeid arenguvajadusi ning koostöös on suudetud nii mõndagi suurt ära teha.

Kultuurisõbra konkurss otsibki selliseid ettevõtjaid või üksikisikuid, kes on panustanud kultuurivaldkonda rahaliselt või mõnel muul moel, luues lisandväärtust ja pakkudes kultuurirahvale võimalusi teha oma tööd senisest suuremalt või uhkemalt. Või tagades pideva toetamisega seda, et kultuuritöö on jätkuv. Vajadused on kultuurivaldkonnas alati olnud suuremad nendest võimalustest, mida suudab pakkuda riigieelarve.

Mullu aasta kultuurisõbra tiitliga pärjatud DNB Panga, millest nüüd on ühinemise tulemusel saanud Luminor, juhatuse liige Krõõt Kilvet kinnitas, et hästi juhitud suurettevõtete strateegias on ühiskondliku vastutuse teema olulisel kohal. Ta ütles toona oma tänukõnes, et erakapitali jõudmist kultuurivaldkonda ei takista ükski seadus ega maksud, pigem on küsimus ettevõtete suuruses, väärtustes ning tulemuslikkuses ja prioriteetides. „Ühiskondliku vastutuse mõiste on siinsete ettevõtjate kõnepruuki jõudnud alles hiljaaegu. See on otseselt seotud juhtide väärtusruumi ja tõekspidamistega,“ ütles Kilvet kõigi kohal viibinud ettevõtjate ja kultuurirahva ees.

Eks sellest mõttest ole kantud ka tänavune Kultuurisõber.

Kultuuriminister Indrek Saar ütles seekordset konkurssi välja kuulutades, et viimaste aastate konkursid kinnitavad, et koostöö ettevõtete ja kultuurikorraldajate vahel on tihe. „Aasta jooksul on korduvalt küsitud, kuhu ja kelleni peaks riigi toetus kultuuriväljal jõudma. Seda enam on hea meel selliste sotsiaalselt mõtlevate ettevõtjale ja metseenide üle, kes leiavad, et kultuur on meie kõigi ühine põld, mida harida. Riik tunnustab, toetab ja vahendab nende heade koostöösuhete loomist kõigiti,“ lisas Saar. 

Mida on oluline silmas pidada?

Kandidaate võivad esitada kõik kultuurivaldkonnaga kokku puutuvad organisatsioonid. Väikse uuendusena saab iga kultuurikorraldaja tunnustusele teha ühe ettepaneku. Tunnustuse kandidaat ei saa olla Kultuuriministeerium ja tema valitsemisala asutused, nende töötajad või nende korraldatud projektid. Arvesse ei lähe ka teised riigiasutused või riigi enda ellu kutsutud organisatsioonid. Konkursi tingimuste kohta saab lähemalt lugeda siit.

Kandidaadi esitamiseks tuleb täita Kultuuriministeeriumi kodulehel elektrooniline ankeet. Loomulikult võib välja pakkuda ka varasematel aastatel esitatud organisatsioone ja isikuid, sest pikaajalised koostöösuhted väärviad esiletõstmist.

Kandidaatide esitamine on avatud 4. veebruarini 2018.

Kandidaatide hulgast valitakse välja kultuurisõbrad ning kolm peapreemiat ehk Aasta kultuurisõpra. Kultuuriminister kuulutab konkursi laureaadid välja traditsioonilisel Kultuurisõbra tseremoonial 7. märtsil 2018 Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäel.  

Varasemate aastate kultuurisõbrad leiate meeldetuletuseks siit

Veel uudiseid samal teemal

Indrek Saar. Foto: Erik Peinar (Riigikogu)
14.02.2018|Kultuuriministeerium

Kultuuriminister aastakõnes: edukas majandus vajab järjest enam loovust, riik peab selleks võimalusi looma

Kultuuriminister Indrek Saar tegi täna, 14. veebruaril Riigikogus ettekande kultuuripoliitika põhialuste dokumendi Kultuuripoliitika põhialused aastani 2020 elluviimise kohta. Saar ütles kultuuri aastakõnes, et  Eesti kui kultuurriigi edukus põhineb meie inimeste loovusel ning kultuuri jätmine üksnes turumajanduse hoolde pole Eesti suguses väikeriigis mõeldav. 

 
Kultuuriminister Indrek Saar
13.02.2018|Kultuuriministeerium

Kultuuriminister peab Riigikogus kultuuri aastakõne

Kultuuriminister Indrek Saar teeb 14. veebruaril Riigikogus ettekande kultuuripoliitika põhialuste dokumendi Kultuuripoliitika põhialused aastani 2020 elluviimise kohta. Kultuuri aastakõne annab ülevaate olulisematest suundadest kultuuris möödunud aastal ning avab lähituleviku väljavaateid.