Sa oled siin

Kultuuriminister Saar arutas Tbilisis oma Gruusia kolleegiga Eesti-Gruusia kultuurikoostööd

1. november 2017 - 12:10
Kultuuriminister Indrek Saare kohtumine Gruusia kultuuri- ja mälestiste kaitse ministri Mikheil Giorgadzega Tbilisis Gruusia Kultuuri- ja Mälestiste Kaitse Ministeeriumis. Foto: Gruusia Kultuuri- ja Mälestiste Kaitse Ministeerium.
Kultuuriminister Indrek Saare kohtumine Gruusia kultuuri- ja mälestiste kaitse ministri Mikheil Giorgadzega Tbilisis Gruusia Kultuuri- ja Mälestiste Kaitse Ministeeriumis. Foto: Gruusia Kultuuri- ja Mälestiste Kaitse Ministeerium.

Kultuuriminister Indrek Saar kohtus täna, 1. novembri hommikul Tbilisis Gruusia kultuuri- ja mälestiste kaitse ministri Mihheil Giorgadzega. Üheskoos arutati kahe riigi kultuurikoostööd eelkõige filmide, digiteerimise ja kultuuripärandi vallas.

Eesti ja Gruusia kultuuri-, haridus-, teadus-, noorsoo- ja spordikoostöö kokkulepe sõlmiti 12. oktoobril 2004 Tallinnas. Leppele tuginev kahe riigi kultuuriministeeriumide koostööprogramm aastateks 2017-2020 allkirjastati Tbilisis tänavu 6. märtsil.

Kultuuriminister Indrek Saare sõnul on rõõmustav tõdeda, et Eesti ja Gruusia head kultuurisuhted muutuvad üha mitmekesisemaks. „Nagu ka Eesti, tähistab Gruusia 2018. aastal omariikluse 100. sünniaastat, lisaks on eelolev aasta euroliidus kuulutatud Euroopa kultuuripärandi aastaks, mis annab suurepärase võimaluse seniseid tihedaid suhteid Gruusiaga veelgi tugevdada,“ ütles Saar. Minister selgitas, et Eesti-Gruusia viimaste aastate edukas koostöö filmivaldkonnas on pälvinud laiemat rahvusvahelist tähelepanu ja kõrget tunnustust, hea on koostöö ka filmipärandi digiteerimise ja restaureerimise vallas – nii on Eesti eksperdid digiteerinud Gruusia ühe olulisema klassikalise filmi, Tengiz Abuladze „Soovide puu“.

„Eesti Digikeskus koostab parasjagu Gruusia kultuuriministeeriumile algülesannet Eesti Digikeskuse eeskujul filmide digitaalse töötluse keskuse rajamiseks. Samuti huvitab Gruusiat Eesti kogemus kinode digiteerimisel, loomemajanduse tegevuskavade väljatöötamisel ning kultuuripärandi, eriti tööstuspärandi osas laiemalt,“ lisas Saar. „Järgmisel aastal on kavas Eesti pärandiekspertide visiit Gruusiasse ning nimekate kollektiivide gastrollid nii Eestis kui ka Gruusias tänu kahe riigi juubeliaastale,“ ütles Saar.

Kultuuriminister Indrek Saare kohtumine Gruusia kultuuri- ja mälestiste kaitse ministri Mihheil Giorgadzega toimus president Kersti Kaljulaidi ja Georgi-Rene Maksimovski eile alanud kolmepäevase riigivisiidi ajal Gruusia Vabariiki. 

Täna õhtul avab kultuuriminister Tbilisis Gruusia Rahvusmuuseumis ja Eesti riigi 100. aastapäevale pühendatud näituse “Eesti ajalugu piltides”, mis tutvustab Eesti ajaloo olulisemaid sündmusi ja võtmeisikuid. Näituse on koostanud Priit Raudkivi ja Eesti Instituut ning kujundas Angelika Schneider. Näitus on valminud Riigikantselei toel ja jääb avatuks 14. novembrini. Lisaks osaleb kultuuriminister Eesti riigipea kohtumisel Gruusia parlamendi spiikri Irakli Kobakhidzega, Gruusia katoolikos-patriarhi Ilia II-ga ja Gruusia peaministri Giorgi Kvirikashviliga. Kultuuriminister osaleb samuti koos 33-liikmelise Eesti äridelegatsiooniga Gruusia-Eesti ärifoorumil ning Eesti ettevõtjate kinnisvarainvesteeringu esimese etapi avamisel.

Eestil on ühtekokku ligi 50 kultuurikoostöölepet ja ühist programmi paljude riikidega üle maailma. Koostöölepped ja -programmid võimaldavad arendada ja toetada koostööd välisriikide ja nende kultuuriasutustega ning aitavad kaasa eesti kultuuri laiemale tuntusele maailmas.

 

Lisainfo

Madis Järv
Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna juhataja asetäitja
506 0157, madis.jarv@kul.ee

Veel uudiseid samal teemal

Chopini konkurss 2014. Foto: Tõnu Tunnel
22.04.2018|Kultuuriministeerium

Parts: kaks miljonit kontserdikülastust aastas on Eesti muusikaelukorraldajate järjekindla töö tulemus

Kultuuriministeerium jagas käesolevaks aastaks muusikafestivale, -kollektiive ja -korraldajaid toetava taotlusvooru kaudu 830 000 eurot. Sellest 430 000 eurot eraldati muusikafestivalidele ja suursündmustele. Taotlusvooru eelarve kasvas tänavu 70 000 euro võrra.

Foto: Maaarhitektuuri keskus
21.04.2018|Kultuuriministeerium

Kultuuriministeerium hakkab toetama väärtusliku taluarhitektuuri renoveerimist

Riigi eelarvestrateegia läbirääkimiste tulemusel suunatakse järgneva nelja aasta jooksul Eesti taluarhitektuuri restaureerimise pilootprojekti 400 000 eurot. Kultuuriministeeriumi eesmärk on toetada neid omanikke, kes soovivad teha korda ja võtta kasutusele Eestile ainuomased ning arhitektuuriliselt olulised taluhooned.