Sa oled siin

Kultuuriminister Saar arutas Tbilisis oma Gruusia kolleegiga Eesti-Gruusia kultuurikoostööd

1. november 2017 - 12:10
Kultuuriminister Indrek Saare kohtumine Gruusia kultuuri- ja mälestiste kaitse ministri Mikheil Giorgadzega Tbilisis Gruusia Kultuuri- ja Mälestiste Kaitse Ministeeriumis. Foto: Gruusia Kultuuri- ja Mälestiste Kaitse Ministeerium.
Kultuuriminister Indrek Saare kohtumine Gruusia kultuuri- ja mälestiste kaitse ministri Mikheil Giorgadzega Tbilisis Gruusia Kultuuri- ja Mälestiste Kaitse Ministeeriumis. Foto: Gruusia Kultuuri- ja Mälestiste Kaitse Ministeerium.

Kultuuriminister Indrek Saar kohtus täna, 1. novembri hommikul Tbilisis Gruusia kultuuri- ja mälestiste kaitse ministri Mihheil Giorgadzega. Üheskoos arutati kahe riigi kultuurikoostööd eelkõige filmide, digiteerimise ja kultuuripärandi vallas.

Eesti ja Gruusia kultuuri-, haridus-, teadus-, noorsoo- ja spordikoostöö kokkulepe sõlmiti 12. oktoobril 2004 Tallinnas. Leppele tuginev kahe riigi kultuuriministeeriumide koostööprogramm aastateks 2017-2020 allkirjastati Tbilisis tänavu 6. märtsil.

Kultuuriminister Indrek Saare sõnul on rõõmustav tõdeda, et Eesti ja Gruusia head kultuurisuhted muutuvad üha mitmekesisemaks. „Nagu ka Eesti, tähistab Gruusia 2018. aastal omariikluse 100. sünniaastat, lisaks on eelolev aasta euroliidus kuulutatud Euroopa kultuuripärandi aastaks, mis annab suurepärase võimaluse seniseid tihedaid suhteid Gruusiaga veelgi tugevdada,“ ütles Saar. Minister selgitas, et Eesti-Gruusia viimaste aastate edukas koostöö filmivaldkonnas on pälvinud laiemat rahvusvahelist tähelepanu ja kõrget tunnustust, hea on koostöö ka filmipärandi digiteerimise ja restaureerimise vallas – nii on Eesti eksperdid digiteerinud Gruusia ühe olulisema klassikalise filmi, Tengiz Abuladze „Soovide puu“.

„Eesti Digikeskus koostab parasjagu Gruusia kultuuriministeeriumile algülesannet Eesti Digikeskuse eeskujul filmide digitaalse töötluse keskuse rajamiseks. Samuti huvitab Gruusiat Eesti kogemus kinode digiteerimisel, loomemajanduse tegevuskavade väljatöötamisel ning kultuuripärandi, eriti tööstuspärandi osas laiemalt,“ lisas Saar. „Järgmisel aastal on kavas Eesti pärandiekspertide visiit Gruusiasse ning nimekate kollektiivide gastrollid nii Eestis kui ka Gruusias tänu kahe riigi juubeliaastale,“ ütles Saar.

Kultuuriminister Indrek Saare kohtumine Gruusia kultuuri- ja mälestiste kaitse ministri Mihheil Giorgadzega toimus president Kersti Kaljulaidi ja Georgi-Rene Maksimovski eile alanud kolmepäevase riigivisiidi ajal Gruusia Vabariiki. 

Täna õhtul avab kultuuriminister Tbilisis Gruusia Rahvusmuuseumis ja Eesti riigi 100. aastapäevale pühendatud näituse “Eesti ajalugu piltides”, mis tutvustab Eesti ajaloo olulisemaid sündmusi ja võtmeisikuid. Näituse on koostanud Priit Raudkivi ja Eesti Instituut ning kujundas Angelika Schneider. Näitus on valminud Riigikantselei toel ja jääb avatuks 14. novembrini. Lisaks osaleb kultuuriminister Eesti riigipea kohtumisel Gruusia parlamendi spiikri Irakli Kobakhidzega, Gruusia katoolikos-patriarhi Ilia II-ga ja Gruusia peaministri Giorgi Kvirikashviliga. Kultuuriminister osaleb samuti koos 33-liikmelise Eesti äridelegatsiooniga Gruusia-Eesti ärifoorumil ning Eesti ettevõtjate kinnisvarainvesteeringu esimese etapi avamisel.

Eestil on ühtekokku ligi 50 kultuurikoostöölepet ja ühist programmi paljude riikidega üle maailma. Koostöölepped ja -programmid võimaldavad arendada ja toetada koostööd välisriikide ja nende kultuuriasutustega ning aitavad kaasa eesti kultuuri laiemale tuntusele maailmas.

 

Lisainfo

Madis Järv
Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna juhataja asetäitja
506 0157, madis.jarv@kul.ee

Veel uudiseid samal teemal

Ülesvõte 2016. aasta kohtumiselt. Foto: Eve Rand
19.07.2018|Kultuuriministeerium

Kultuuriministrid arutavad Saaremaal lahenduste üle kultuuri kaugemate eesmärkide saavutamisel

Kultuuriminister Indrek Saar ja tema eelkäijad kultuuriministri ametis osalevad täna, 19. juulil algavatel Saaremaa ooperipäevadel. Traditsiooniliselt peetakse ka üleaastane kultuuriministrite arutelu suurte väljakutsete üle Eesti kultuuris.

Peeter Mauer. Foto: Kultuuriministeerium
13.07.2018|Kultuuriministeerium

Eesti Ajaloomuuseumi direktoriks valiti Peeter Mauer

Kultuuriministeeriumi komisjoni otsusel saab Eesti Ajaloomuuseumi uueks direktoriks Peeter Mauer. Ta peab uues ametis oluliseks panustamist nii sisusse kui ka majandustegevusse ning sujuvat Eesti Ajaloomuuseumi ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ühendamist uueks sihtasutuseks.