Kunstiteoste tellimise seadus

Eestis kehtib alates 2011. aastast kunstiteoste tellimise seadus (KTTS), et tuua rohkem kunsti avalikku ruumi.

 

Seadus kehtestab põhimõtte, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.

 

Käimasolevad kunstiteoste tellimise konkursid

Riigi Kinnisvara AS (RKAS) koostöös Terviseametiga kuulutas välja kunstikonkursi, millega soovitakse leida sobivaim kunstiteoste ideelahendus Tallinnas asuva uue Terviseameti hoone väliruumi.

 

Kunstikonkursi raames otsitakse uue hoone väliruumi sobivat kunstiteost. Kunstiteosele ette nähtud ala on hoone Paldiski maantee poolne, osaliselt kaetud väljak, mis on hästi vaadeldav Paldiski maanteelt ning mille ümber on koondatud kõik olulised sissepääsud ja avaliku kasutusega ruumid.

Teos võib koosneda mitmest väiksemast osast või ühest suuremast ning kunstiteose temaatika võiks kaudselt seonduda Terviseameti peamise missiooniga, milleks on “Tegutseme rahva tervise ja hea elukeskkonna nimel“. Märgusõnadeks: loodus, tervis, roheline mõtteviis, kvaliteetne elukeskkond. Teoste  tõlgendusviis ja materjalikasutus ning kasutatavad tehnikad jäävad osaleja otsustada.

Pärast kunstikonkursi võitja väljaselgitamist viib RKAS läbi väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidutöö autori(te)ga leping teose tellimiseks ja paigaldamiseks summas 42 000 eurot, milles sisaldub ka autoritasu. Summale lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.

Auhinnafondi suurus on kokku 630 eurot. Esimese koha saanud kavandi eest preemiat ei maksta, preemia sisaldub võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumuses. Teise ja kolmanda preemia suurused on vastavalt 420 eurot ja 210 eurot.

Žüriisse kuuluvad:

  • Eesti Kunstnike Liidu esindajad Mari-Liis Tammi ja Kirke Kangro
  • Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Ülle Kunnus ja Juta Kivimäe
  • Terviseameti üldosakonna juhataja Anu Kaljuste
  • täiendava eksperdina Terviseameti direktor Tiiu Aro
  • uue hoone arhitekt Pelle-Sten Viiburg

Osalemistaotluste ja kavandite esitamise tähtaeg on 10. märts 2017 kell 12.00.

Konkursi võistlusjuhend ja selle juurde kuuluvad lisad leiate RKASi kodulehelt rubriigis „Alla siseriikliku piirmäära hanked ja kunstikonkursid"

Lisainfo

Elina Kask
Sisustus- ja kunstihangete projektijuht
Tel: +372 53479043
Elina.Kask@rkas.ee

 


 

 

Maria-Kristiina Soomre
kunstinõunik