Sa oled siin

Spordipreemiate laureaadid

Igal aastal annab Eesti riik spordivaldkonnas välja kaks elutööpreemiat ning kuus aastapreemiat. Preemia elutöö eest määratakse isikule, kelle aastatepikkune panus Eesti sporti on pälvinud avalikkuse kõrge hinnangu ja kelle kogu elutöö on olnud eeskujuks noorele põlvkonnale. Aastapreemia määramisel arvestatakse sportlikke tulemusi, edukat treeneritööd, tulemuslikkust sporditöö korraldamisel, panust spordi propageerimisse, spordipedagoogikasse või sporditeadusse, mis on saavutatud või avalikustatud eelmise kalendriaasta jooksul.

 

2017. aasta spordipreemiad

Elutööpreemia

REIN KIRSIPUU - pikaajalise tulemusliku töö eest jalgrattaspordi arendamisel
REIN HALJAND - pikaajalise tulemusliku töö eest spordipedagoogi ja rahvusvaheliselt tunnustatud sporditeadlasena


 

Preemia 2016. aasta tulemuste eest

KSENJA BALTA - eduka esinemise eest Euroopa meistrivõistlustel ja Rio de Janeiro olümpiamängudel 2016. aastal
RASMUS MÄGI - eduka esinemise eest Rio de Janeiro olümpiamängudel 2016. aastal
ANDREI JÄMSA, ALLAR RAJA, TÕNU ENDREKSON JA KASPAR TAIMSOO - pronksmedali võitmise eest Rio de Janeiro olümpiamängudel ja kuldmedali võitmise eest Euroopa meistrivõistlustel sõudmises paarisaerulise neljapaadi meeskonnas 2016. aastal
MATTI KILLING - tulemusliku töö eest treenerina Eesti paarisaerulise neljapaadi meeskonna ettevalmistamisel 2016. aasta Euroopa meistrivõistlusteks sõudmises ja Rio de Janeiro olümpiamängudeks
KERT TOOBAL - olulise panuse eest Eesti meeste võrkpallikoondise liidrina Euroopa Liiga võitmisel 2016. aastal ja pääsu tagamisel Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile
KELLY SILDARU- eduka esinemise eest rahvusvahelistel ekstreemspordivõistlustel 2016. aastal

 

2016. aasta spordipreemiad

Elutööpreemia

SELMA MULTER
ERIKA SALUMÄE

Elutööpreemia suuruseks on 40 000 eurot ja aastapreemia suuruseks 9600 eurot.

Preemia 2015. aasta tulemuste eest

LAURI MALSROOS
EPP MÄE
ÜLLAR PÕVVAT
AHTO RASKA
MART SEIM
ALAR SEIM

 

2015. aasta spordipreemiad

Elutööpreemia
 
ENN TASALAIN
JAAK UUDMÄE
 
Preemia 2014. aasta tulemuste eest
 
RASMUS MÄGI
ANNE MÄGI JA TAIVO MÄGI
JULIA BELJAJEVA, IRINA EMBRICH, ERIKA KIRPU, KRISTIINA KUUSK
RASMUS HAUGASMÄGI, GEORG EEVARD
AIVO NORMAK
KAAREL ZILMER
 
 

2014. aasta spordipreemiad

Elutööpreemia
 
HEINO JERET - pikaajalise ja tulemusliku töö eest Eesti spordielu arendamisel ja korraldamisel
 
JAAK SALUMETS - suurepäraste sportlike saavutuste eest korvpallurina ja tulemusliku tegevuse eest korvpallitreeneri ja -arendajana
Preemia 2013. aasta tulemuste eest
 
TÕNIS ERM - kahe individuaalse kuldmedali ja ühe võistkondliku pronksmedali võitmise eest rattaorienteerumise maailmameistrivõistlustel 2013. aastal
ANŽELA VORONOVA - individuaalse kuldmedali ja võistkondliku pronksmedali võitmise eest laskmise Euroopa meistrivõistlustel 2013. aastal
PEETER OLESK - individuaalse kuld- ja pronksmedali ning võistkondliku hõbemedali võitmise eest juunioride arvestuses laskmise Euroopa meistrivõistlustel 2013. aastal
TARMO VOLT - silmapaistva ja tulemusliku tegevuse eest 12. Eestimaa talimängude korraldamisel ja regionaalse spordielu arendamisel
Epeenaiskonna treenerite kollektiiv: KAIDO KAABERMA, SAMUIL KAMINSKI, VIKTOR KIRPU, HELEN NELIS-NAUKAS, NATALJA KOTOVA – silmapaistva ja tulemusliku töö eest Eesti kuldse epeenaiskonna ettevalmistamisel vehklemise Euroopa meistrivõistlusteks 2013. aastal
Eesti veemotokoondise liikmed: RASMUS HAUGASMÄGI, JÜRI JÕUL, PAUL ZUJENKOV, MAREK PEEBA, OTT JOALA – suurepäraste sportlike saavutuste eest veemoto Euroopa ja maailmameistrivõistlustel 2013. aastal
 

2013. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
MAIT ARVISTO - pikaajalise tulemusliku tegevuse eest spordipedagoogi, -sotsioloogi ja -teadlasena
 
PRIIT TOMSON - suurepäraste sportlike saavutuste eest tippsportlasena korvpallis
 

Preemia 2012. aasta tulemuste eest

HEIKI NABI - hõbemedali võitmise eest kreeka-rooma maadluse raskekaalus 2012. aasta Londoni olümpiamängudel
GERD KANTER - pronksmedali võitmise eest kettaheites 2012. aasta Londoni olümpiamängudel
ANDREI JÄMSÄ, TÕNU ENDREKSON, ALLAR RAJA, KASPAR TAIMSOO - kuldmedali võitmise eest sõudmises paarisaerulise neljapaadi meeskonnas  2012. aasta Euroopa meistrivõistlustel
MATTI KILLING - tulemusliku töö eest treenerina sõudmise paarisaerulise neljapaadi meeskonna ettevalmistamisel 2012. aasta Euroopa meistrivõistlusteks ja Londoni olümpiamängudeks
KAIA KANEPI - silmapaistva sportliku edu eest tennises 2012. aastal
RASMUS MÄGI - silmapaistva sportliku edu eest 400 m tõkkejooksus 2012. aastal
 

2012. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
TÕNU NURK - pikaajalise tegevuse ja silmapaistvate tulemuste eest vehklemise arendaja ja treenerina
 
REIN OTTOSON - pikaajalise ja tulemusliku töö eest treenerina purjetamise arendamisel
Preemia 2011. aasta tulemuste eest
 
TRIIN ALJAND - hõbe- ja pronksmedali võitmise eest ujumises Euroopa lühirajaujumise meistrivõistlustel
GERD KANTER - hõbemedali võitmise eest kettaheites kergejõustiku maailmameistrivõistlustel 2011. aastal
ANNE ja TAIVO MÄGI - tulemusliku töö eest treenerina Grit Šadeiko ettevalmistamisel 2011. aasta alla 23-aastaste kergejõustiku Euroopa meistrivõistlusteks
SIRJE LIPPE, ERIK PALLASE ja ERICH TEIGAMÄGI - olulise panuse eest 21. Euroopa juunioride kergejõustiku meistrivõistluste ettevalmistamisel ja läbiviimisel Tallinnas 2011. aastal
KAAREL NURMSALU - kolme pronksmedali võitmise eest kahevõistluses ja suusahüpetes juunioride  maailmameistrivõistlustel 2011. aastal
LIINA LAASMA - kuldmedali võitmise eest odaviskes alla 20-aastaste kergejõustiku Euroopa meistrivõistlustel 2011. aastal
 

2011. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
JOHANNES PEETS – pikaajalise tegevuse ja silmapaistvate tulemuste eest moodsa viievõistluse arendaja ja treenerina;
 
ANTS SAAR – pikaajalise ja tulemusliku töö eest maaspordi arendamisel ja korraldamisel.
Preemia 2010. aasta tulemuste eest
 
AVO KEEL – tulemusliku töö eest treenerina Eesti võrkpalli koondmeeskonna ettevalmistamisel;
ÕNNE POLLISINSKI – tulemusliku töö eest treenerina Kardo Ploomipuu ettevalmistamisel 2010. a invaujumise maailmameistrivõistlusteks;
NIKOLAI NOVOSJOLOV – kuldmedali võitmise eest vehklemise maailmameistrivõistlustel 2010. aastal;
JULIA BELJAJEVA, ANU HARK, ERIKA KIRPU, NELLI PAJU – kuldmedali võitmise eest juunioride vehklemise maailmameistrivõistlustel naiskonna koosseisus 2010. aastal;
INDREK KELK – silmapaistva ja tulemusliku tegevuse eest spordivõistluste korraldajana;
 
Riiklik spordipreemia noorsportlasele
KAISA PAJUSALU - hõbemedali võitmise eest ühepaadil U23 sõudmise maailmameistrivõistlustel 2010. aastal.
 

2010. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
JÜRI TARMAK – silmapaistvate tippsaavutuste eest kergejõustikus ja olulise panuse eest liikumisharrastuse edendajana
 
JUHAN MAIDLO ja ERLEND TEEMÄGI - pikaajalise tulemusliku tegevuse eest spordiajaloo jäädvustajatena, spordiraamatute autorite ja toimetajatena ning spordiajakirjanikena 
Preemia 2009. aasta tulemuste eest
 
ANDRUS VEERPALU - kuldmedali võitmise eest suusatamise maailmameistrivõistlustel 2009. aastal
MATI ALAVER – tulemusliku töö eest treenerina maailmameister Andrus Veerpalu ettevalmistamisel 2009. aasta suusatamise maailmameistrivõistlusteks
KSENIJA BALTA – kuldmedali võitmise eest kaugushüppes 2009. aastal Euroopa sisemeistrivõistlustel kergejõustikus
SÕUDMISE PAARISAERULISE KAHEPAADI MEESKOND koosseisus ALLAR RAJA, KASPAR TAIMSOO - sõudmise Euroopa meistrivõistluste kuldmedali ja maailmameistrivõistluste pronksmedali võitmise eest 2009. aastal
MATI LILLIALLIK – silmapaistva  ja tulemusliku tegevuse eest spordivõistluste korraldajana
 
Riiklik spordipreemia noorsportlasele
KARDO PLOOMIPUU – invaujumise Euroopa meistrivõistluste kuldmedali ja maailmameistrivõistluste hõbemedali võitmise eest 2009. aastal
 

2009. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
MARTIN KUTMAN – pikaajalise ja tulemusliku pedagoogilise ning spordialase tegevuse eest
 
VALDU SUURKASK - pikaajalise ja tulemusliku tegevuse eest korvpalli arendamisel
Preemia 2008. aasta tulemuste eest
 
GERD KANTER - kuldmedali võitmise eest kettaheites 2008. aasta Pekingi olümpiamängudel
VESTEINN HAFSTEINSSON – tulemusliku töö eest treenerina olümpiavõitja Gerd Kanteri ettevalmistamisel 2008. aasta Pekingi olümpiamängudeks
SÕUDMISE PAARISAERULISE KAHEPAADI MEESKOND koosseisus JÜRI JAANSON, TÕNU ENDREKSON - hõbemedali võitmise eest sõudmises 2008. aasta Pekingi olümpiamängudel
TATJANA JAANSON – tulemusliku töö eest treenerina meeste paarisaerulise kahepaadi ettevalmistamisel 2008. aasta Pekingi olümpiamängudeks
KAIA KANEPI – silmapaistvate sportlike saavutuste eest tennises
2008. aastal.
 
Riiklik spordipreemia noorsportlasele
GRIT SHADEIKO – pronksmedali võitmise eest seitsmevõistluses juunioride kergejõustiku maailmameistrivõistlustel 2008. aastal
 

2008. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
PAAVO  KIVINE - pikaajalise tulemusliku tegevuse eest spordipublitsisti ja -kirjastajana
 
LEMBIT  PEEGEL - pikaajalise tulemusliku tegevuse eest spordifotograafina
Preemia 2007. aasta tulemuste eest
 
GERD  KANTER - kuldmedali võitmise eest  kettaheites kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Osakas 2007. aastal
IRINA  EMBRICH - pronksmedali võitmise eest vehklemise maailma- ja Euroopa meistrivõistlustel 2007. aastal
JÜRI  JAANSON - pronksmedali võitmise eest sõudmise maailmameistrivõistlustel paarisaerulise kahepaadi meeskonnas 2007. aastal
TÕNU ENDREKSON - pronksmedali võitmise eest sõudmise maailmameistrivõistlustel paarisaerulise kahepaadi meeskonnas 2007. aastal
JANIKA  MÖLDER - tulemusliku töö eest treenerina võimlemis- klubi “Janika” eliitrühma ettevalmistamisel rühmvõimlemise maailmameistrivõistlsuteks 2007. aastal
TOOMAS  TÕNISE - loomingulise ja tulemusliku tegevuse eest treenerite kutsekvalifikatsioonisüsteemi loomise ja arendamise eest
 
Riiklik spordi aastapreemia noorsportlasele
DENISS  KARPAK - pronksmedali võitmise eest purjetamise maailmameistrivõistlustel 2007. aastal
 

2007. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
LAUR  LUKIN - pikaajalise tegevuse ja silmapaistvate tulemuste eest treenerina ning Eesti suusatamise tänase koolkonna kujundajana
 
JAAK  LIPSO - silmapaistvate saavutuste eest tippsportlasena korvpallis
Preemia 2006. aasta tulemuste eest
 
KRISTINA  ŠMIGUN - kahe kuldmedali võitmise eest murdmaasuusatamises Torino taliolümpiamängudel 2006. aastal
ANDRUS  VEERPALU - kuldmedali võitmise eest murdmaasuusatamises Torino taliolümpiamängudel 2006. aastal
ANDREI  INEŠIN - kuldmedali võitmise eest kaarrajal laskespordi maailmameistrivõistlustel 2006. aastal
HEIKI  NABI - kuldmedali võitmise eest maadluse maailmameistrivõistlustel kreeka-rooma maadluses 2006. aastal
REIN  AHUN - tulemusliku töö eest treenerina Margus Hundi ettevalmistamisel juunioride kergejõustiku maailmameistrivõistlusteks 2006. aastal
MARGUS HUNT - kahe kuldmedali võitmise eest juunioride kergejõustiku maailmameistrivõistlustel 2006. aastal
 

2006. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
SVETLANA LOZOVAJA (TŠIRKOVA) - silmapaistvate saavutuste eest tippsportlasena ja pikaajalise tegevuse eest vehklemise arendamisel;
 
ANDRES LUTSAR - pikaajalise tegevuse ja silmapaistvate tulemuste eest judo arendaja ja treenerina.
Preemia 2005. aasta tulemuste eest
 
MAARIKA VÕSU - hõbemedali võitmise eest vehklemise maailmameistrivõistlustel 2005. aastal;
ANDRUS VÄRNIK - kuldmedali võitmise eest odaviskes kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Helsingis 2005. aastal;
HEINO PUUSTE - tulemusliku töö eest treenerina Andrus Värniku ettevalmistamisel kergejõustiku maailmameistrivõistlusteks Helsingis 2005. aastal;
GERD KANTER - hõbemedali võitmise eest kettaheites kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Helsingis 2005. aastal;
SÕUDMISE PAARISAERULISE NELJAPAADI MEESKOND koosseisus ANDREI JÄMSÄ, TÕNU ENDREKSON, LEONID GULOV ja JÜRI JAANSON - pronksmedali võitmise eest sõudmise maailmameistivõistlustel 2005. aastal;
MARGUS HUNT - kuldmedali võitmise eest kettaheites Euroopa juunioride kergejõustiku meistrivõistlustel 2005. aastal.
 

2005. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
MIHKEL  LEPPIK – pikaajalise tegevuse ja silmapaistvate tulemuste eest treenerina ning Eesti sõudmise arendajana
 
JAAN  TALTS – silmapaistvate tippsaavutuste eest tõstmises
Preemia 2004. aasta tulemuste eest
 
JÜRI  JAANSON – hõbemedali võitmise eest sõudmises 2004. aasta Ateena olümpiamängudel
INDREK  PERTELSON – pronksmedali võitmise eest judos 2004. aasta Ateena olümpiamängudel
ALEKSANDER  TAMMERT – pronksmedali võitmise eest kettaheites 2004. aasta Ateena olümpiamängudel
AAVO  PÕHJALA – tulemusliku töö eest treenerina Eesti judokoondise ettevalmistamisel 2004. aasta Ateena olümpiamängudeks
ARE  KAURIT  ja  JÜRGEN JAKK – pronksmedali võitmise eest  külgvankritega mootorrataste klassis 2004. aasta motokrossi maailmameistrivõistlustel
MARKO  MEHINE ja MARIA  FESSAI – hõbemedali võitmise eest noorte vanuseklassis 2004. aasta võistlustantsu maailmameistrivõistlustel 10-tantsus
 

2004. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
ANTS  ANTSON – silmapaistvate saavutuste eest tippsportlasena kiiruisutamises  ja pikaajalise tegevuse eest spordi arendamisel
 
LAURI  AUS (postuumselt) – silmapaistvate saavutuste eest tippjalgratturina
Preemia 2003. aasta tulemuste eest
 
MADIS LEPAJÕE – tulemusliku tegevuse eest Tartu nelikürituse korraldamisel ning pikamaasuusatamise ja jalgrattaspordi arendamise eest rahvusvahelisel tasandil
MARKKO MÄRTIN – eduka esinemise eest 2003. aastal autoralli maailmameistrivõistlustel 
ALAR SIKK – Mount Everesti vallutamise eest
KRISTINA ŠMIGUN – maailmameistritiitli ning kahe hõbe- ja ühe pronksmedali võitmise  eest 2003. aasta suusatamise maailmameistrivõistlustel
ANDRUS VÄRNIK – hõbemedali võitmise eest odaviskes 2003. aasta kergejõustiku maailmameistrivõistlustel
JANE TREPP – pronksmedali võitmise eest ujumises 2003. aasta juunioride Euroopa meistrivõistlustel
 

2003. aasta spordipreemiad

 

Elutööpreemia

AAVO PIKKUUS – silmapaistvate saavutuste eest tippsportlasena jalgrattaspordis
 
EDGAR  NAARITS – pikaajalise tegevuse ja silmapaistvate tulemuste eest treenerina, õppejõuna ja korvpallikoolkonna kujundajana
Preemia 2002. aasta tulemuste eest
 
Eesti vehklemise epeenaiskond koosseisus OLGA ALEKSEJEVA, IRINA EMBRICH, HEIDI ROHI ja MAARIKA  VÕSU – 2002. aasta vehklemise maailmameistrivõistlustel võistkondliku hõbemedali võitmise eest
Eesti vehklemise epeenaiskonna treenerite kollektiiv koosseisus ANATOLI JASNOV, SAMUIL KAMINSKI ja PEETER NELIS – tulemusliku töö eest treenerina Eesti vehklemise epeenaiskonna ettevalmistamisel 2002. aasta maailmameistrivõistlusteks
PAVEL LOSKUTOV – 2002. aasta Euroopa meistrivõistlustel hõbemedali võitmise eest maratonijooksus
FELIKS SAAKJAN – tulemusliku töö eest treenerina judo arendamisel ja Aleksei Budõlini eduka ettevalmistamise eest olümpiamängudeks ning maailma- ja Euroopa meistrivõistlusteks
ANDRES SKUIN (postuumselt) – tulemusliku töö eest treenerina Eesti võrkpalli rahvusmeeskonna ja noorte järelkasvu ettevalmistamisel
AIVAR REHEMAA – 2002. aasta juunioride maailmameistritiitli võitmise eest 30 km murdmaasuusatamises
 

2002. aasta spordipreemiad

 

Elutööpreemia

ATKO-MEEME VIRU - pikaajalise tulemusliku töö eest sporditeadlase ja spordipedagoogina ning Eesti olümpialiikumise edendajanana
 
AUGUST ENGLAS - silmapaistvate saavutuste eest tippsportlasena ja pikaajalise tegevuse eest maadlusspordi arendamisel
Preemia 2001. aasta tulemuste eest
 
TÕNU LUME - tulemusliku tegevuse eest Eesti Judoliidu presidendina ning spordiala arendamisel
ANDRUS VEERPALU - maailmameistritiitli võitmise eest murdmaasuusatamises Lahti maailmameistrivõistlustel
MATI ALAVER - murdmaasuusatamise rahvuskoondise ettevalmistamise eest Lahti maailmameistrivõistlustel
HEIDI ROHI - Euroopa meistrivõistlustel pronksmedali võitmise eest vehklemises ning tema treenerile PEETER NELISele tulemusliku töö eest treenerina vehklemise arendamisel
ALEKSEI BUDÕLIN - Euroopa meistritiitli ja maailma- meistrivõistluste hõbemedali võitmise eest judos 
NATALIA HISSAMUTDINOVA - silmapaistvate saavutuste eest ujumises
 

2001. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
Spordi elutööpreemiat välja ei antud, kuna Vabariigi Valitsus ei kinnitanud Eesti Spordinõukogu ettepanekut premeeritava osas
Preemia 2000. aasta tulemuste eest
 
SERGEI  GLUŠKO – tulemusliku töö eest treenerina Eesti sõudekoondise ettevalmistamisel Sydney olümpiamängudeks;
ERKI NOOL – olümpiavõidu eest kümnevõistluses Sydney olümpiamängudel;
AAVO  PÕHJALA – tulemusliku töö eest treenerina Eesti judokoondise ettevalmistamisel Sydney olümpiamängudeks.
 

2000. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
JAAN JÜRGENSTEIN - pikaajalise tulemusliku töö eest treeneri, sporditeadlase ja -organisaatorina
Preemia 1999. aasta tulemuste eest
 
JAAN KIRSIPUU - väljapaistvate saavutuste eest rahvusvahelisel jalgrattaspordi hooajal, sealhulgas Tour de France´il
ANATOLI ŠMIGUN - tulemusliku töö eest Kristina ja Katrin Šmiguni ettevalmistamisel suusaspordi suurvõistlusteks
MATI TOLMOFF - spordijuhtimise uuenduste eest kohaliku omavalitsuse tasandil
 

1999. aasta spordipreemiad

 
Elutööpreemia
 
ILMAR KULLAM - Pikaajalise tegevuse ja silmapaistvate tulemuste eest tippsportlasena, treenerina, õppejõuna ja korvpallikoolkonna kujundajana
Preemia 1998. aasta tulemuste eest
 
ERKI NOOL - maailmakarika võidu ja Euroopa meistritiitli võitmise eest kümnevõistluses
MATI ALAVER - murdmaasuusatamise rahvuskoondise ettevalmistamise eest Nagano taliolümpiamängudeks
VALTER LENK - üliõpilasspordi arendamise ja Soome - Eesti - Läti - Leedu (SELL) mängude traditsioonil põhinevate Tartu Üliõpilasmängude ellukutsumise eest

 

Viimati uuendatud: 22. märts 2017