Sa oled siin

Kultuuripreemiate laureaadid

Igal aastal annab Eesti riik välja kolm kultuuripreemiat pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest ning viis preemiat eelmisel kalendriaastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest. 

 

2017. aasta kultuuripreemiad

 

Pikaajalise loomingulise tegevuse eest

NEEME JÄRVI
LEMBIT ULFSAK 
KALLE KASEMAA 
 

2016. aasta loominguliste saavutuste eest

MARI-LIIS LILL JA PAAVO PIIK- ühislavastuse „Teisest silmapilgust“ eest
KADRI VOORAND- albumi „Armupurjus“, aktiivse kontserttegevuse nii Eestis kui ka välismaal, vokaalansambli Estonian Voices juhtimise ja kava „Kummardus Veljo Tormisele“ eest
SVEN GRÜNBERG - juubelihooaja ja -kontsertide „Autoportreed“ eest
VOX CLAMANTIS - 20. hooaja ja Arvo Pärt „The Deer´s Cry“ albumi eest
KADRI MÄLK - kahe isikunäituse ja raamatu „Testament“ eest

2016. aasta kultuuripreemiad

 

Pikaajalise loomingulise tegevuse eest

JAAN KAPLINSKI
ÜLO VILIMAA
VELJO KAASIK

2015. aasta loominguliste saavutuste eest

ANDREI IVANOV - väljapaistvate loominguliste saavutuste eest 2015. aastal
MAARIKA VAARIK - rollide eest Teater NO99 lavastustes 2015. aastal
MIKK ÜLEOJA ja EESTI RAHVUSMEESKOOR - väljapaistvate loominguliste saavutuste eest 2015. aastal
TANEL VEENRE - väljapaistvate loominguliste saavutuste eest 2015. aastal
TÕNU KÕRVITS - teose "Lageda laulud" eest

 

 

2015. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise loomingulise tegevuse eest
 
ENE MIHKELSON
KALJU KOMISSAAROV
RAUL MEEL

 

2014. aasta loominguliste saavutuste eest
 
JÜRI REINVERE - Norra Rahvusooperis esietendunud ooperi "Peer Gynt" eest
LEMBIT PETERSON, LILJA BLUMENFELD, MARIUS PETERSON, TIINA MÖLDER, RENE LIIVAMÄGI ja SANDER PÕLDSAAR - lavastuse "Joobnud" eest
MARTTI HELDE - filmi "Risttuules" eest
HENDRIK LINDEPUU - loomingulise tegevuse eest 2014. aastal
OLGA PÄRN ja PRIIT PÄRN - animafilmi "Lendurid koduteel" eest
 
2014. aasta kultuuripreemiad
 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
ESTER MÄGI
TOIVO-PEEP PUKS
ENN PÕLDROOS
2013. aasta loominguliste saavutuste eest
 
AIN ANGER - rahvusvahelise tegevuse ja kõrgetasemeliste rollide eest Rahvusooperis Estonia
IVO LILL - näitusetegevuse eest 2013. aastal
ANU RAUD - näituse "Eesti asi" eest
MATI SIRKEL - raamatute "Saksa Ordu ajalugu (Klaus Militzer), "Nii taevas kui ka maa peal" (Werner Bergengruen), "Vergiliuse surm" (Hermann Broch), "Vanad meistrid" (Thomas Bernhard) tõlkimise eest
ERKKI-SVEN TÜÜR - klarnetikontserdi "Ekstaatiline palverändur" ja sümfoonia "De Profundis" eest
 

2013. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
ERI KLAS
KAARIN RAID
TÕNIS VINT

2012. aasta loominguliste saavutuste eest

VLADIMIR ANŠON - lavastuse "Nelipühad" ja "Onu Vanja" kunstilise teostuse eest
EHA KOMISSAROV - näituse "Mood ja külm sõda" kureerimise eest
JAAK LÕHMUS - programmi "Eesti film 100" läbiviimise ning 35-osalise ETV saatesarja "Kaadris" loomise ja toimetamise eest
JAAN-EIK TULVE - loomingulise tegevuse eest 2012. aastal ning albumi "Filia Sion" eest
KATRIN KOOV, INDREK PEIL, SIIRI VALLNER, HANNES PRAKS - Tartu Ülikooli Narva Kolledži uue hoone arhitektuurse lahenduse ja sisekujunduse eest
 

2012. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
HELLAR GRABBI
JAAN RÄÄTS
JAAN TOOMING
2011. aasta loominguliste saavutuste eest
 
TÕNU KÕRVITS -  loomingulise tegevuse eest
ANU LAMP - osatäitmise eest lavastuses "Amy seisukoht"
TIIT PÄÄSUKE - väljapaistva näitusetegevuse eest
MARI VALLISOO - kogumike "Koidutäht koolivihikus" ning "Tabamatu taoalävel eest
ARVO VOLMER - Richard Wagneri ooperi "Parsifal" muusikalise teostuse eest"
 

2011. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
TIIA-ESTER LOITME
MAI-ESTER MURDMAA
REIN RAAMAT
2010. aasta loominguliste saavutuste eest
 
OLAV EHALA - loomingulise tegevuse eest 2010. aastal
TIIT OJASOO, ENE-LIIS SEMPER ja EERO EPNER - Teater NO99 suurprojekti "Erakonna "Ühtne Eesti" suurkogu" eest
VIIVI LUIK - raamatu "Varjuteater" eest
MAARJA KASK, RALF LÕOKE, KARLI LUIK, KRISTIINA ARUSOO ja MARGIT ARGUS - Sõmeru keskusehoonearhitektuurse lahenduse ja sisekujunduse eest
AIVAR TOMMINGAS - osatäitmiste eest lavastuses "Huntluts", "Maetud laps", "Vihmamees", "Ninasarvik Otto" ja "Quevedo" teatris Vanemuine
 

2010. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
LEILA PÄRTELPOEG
LEA TORMIS
ANDRES SÖÖT
2009. aasta loominguliste saavutuste eest
 
NIKOLAI ALEKSEJEV - loomingulise tegevuse eest 2009. aastal
VALLO KEPP - filmide "Uku Masingu maastikud" ja "Üheteistkümnes kiri" eest
MARKO MÄETAMM - loomingulise tegevuse eest 2009. aastal
TÕNU ÕNNEPALU - raamatute "Kevad ja suvi ja", "Paradiis" ja tõlke raamatule "Tubakapood" eest
EERO ENDJÄRV, PRIIT PENT, ILLIMAR TRUVERK, 
MATTIAS AGABUS, KRISTI LENTS ja HANNELOORE KÄÄRAMEES - Tallinna Tehnikaülikooli Raamatukogu hoone projekteerimise ja sisekujunduse eest
 

2009. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
ELLEN NIIT
ARVO PÄRT
AARNE-MATI ÜKSKÜLA
2008. aasta loominguliste saavutuste eest
 
TÕNU KALJUSTE ja PEETER JALAKAS – lavastus “Eesti meeste laulud” eest
ELMO NÜGANEN – suurprojekti “Tagasi Vargamäele” idee ja teostus ning lavastus “Wargamäe Wabariik” eest
INDREK PEIL ja SIIRI VALLNER – Tartu Lotte lasteaia arhitektuurne lahendus eest
MARKO RAAT – dokumentaalfilmi “Toomiku film” eest
MARI TARAND – mälestusteraamatu “Ajapildi sees” eest
 

2008. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
MADIS KÕIV
REIN MARAN
VALTER OJAKÄÄR
2007. aasta loominguliste saavutuste eest
 
AARNE SALUVEER jaMAIDO SAAR - X noorte laulu- ja tantsupeo "Ilmapuu lävel" eest
ERKKI-SVEN TÜÜR, DMITRI BERTMAN, ARVO VOLMER, NEEME KUNINGAS ja ENE-LIIS SEMPER - ooperi "Wallenberg" eest
ILMAR RAAG - mängufilmi "Klass" eest
ANTS SOOTS - Veljo Tormise teoste plaadistamise eest
OTT KADARIK, VILLEM TOMISTE ja MIHKEL TÜÜR - Rotermanni kvartali linnamajade projekteerimise eest
 

2007. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
ITA EVER
EINO TAMBERG
MATS TRAAT
2006. aasta loominguliste saavutuste eest
 
ANTS HEIN, IVAR LEIMUS, RAIMO PULLAT ja ANTS VIIRES – entsüklopeedilise suurteose "Johann Christoph Brotze Estonica" eest
TÕNU KALJUSTE – Veljo Tormise kooritsükli "Naistelaulud"
Naissaarel eest
MERLE KARUSOO – lavastuste "Under", "Täna me ei mängi" ja "Küpsuskirjand" eest
ANDRUS KIVIRÄHK – raamatute "Leiutajateküla Lotte" ja
näidendid "Sürrealistid" ja "Teatriparadiis" eest
MAI LEVIN – näituste "Ühest sajandist teise. Kristjan ja Paul Raud" ja "Vene valitsejad. Valitsejaportreed Eesti kunstikogudest" ning näitusekataloogide eest
 

2006. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
JAAN KROSS
JAAK SOANS
2005. aasta loominguliste saavutuste eest
 
MARE AUN – kolme kogumiku "Setumaa. Uurimusi arheoloogiast, numismaatikast, etnoloogiast ja ajaloost" (2003, 2004, 2005) eest
DORIS KAREVA – luulekogu "Aja kuju" eest
KRISTA KODRES – raamatu "Eesti kunsti ajalugu 2 1520-1770" eest
ANDRES UIBO – topelt CD "56 Eesti rahvalaulutöötlust orelile" ja 2005. aasta loomingulise tegevuse eest
PEKKA VAPAAVUORI – Eesti Kunstimuuseumi uue peahoone Kumu projekteerimise eest
 

2005. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
DEBORA VAARANDI
MIKK MIKIVER
2004. aasta loominguliste saavutuste eest
 
DAVID VSEVIOV – raadiosaadete sarja "Müstiline Venemaa" ja raamat "Bütsantsi keisrid" eest
ENN SÄDE – tõsielufilmi "Jüri see mulk ehk mis tuul müürile..." eest
HELENA TULVE – 2004. aasta heliloomingu eest
PEETER ULAS – ülevaatenäituse "Kujundite kasvamise lugu" eest
VELJO TORMIS, TÕNU KALJUSTE, PEETER JALAKAS, AKI SUZUKI, ENAR TARMO ja REET AUS – lavastuse "Eesti ballaadid" eest
 

2004. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
 
HERTA ELVISTE
VELLO SALO  
2003. aasta loominguliste saavutuste eest
 
OLARI ELTS – kontserttegevuse eest 2003. aastal
HANNES KALJUJÄRV – näitlejaloomingu eest 2003. aastal
LEO ROHLIN – Keraamika käsiraamatu ja näituse "Klassikud" eest
VILJANDI PÄRIMUSMUUSIKA FESTIVALI TOIMKOND (Piret Aus, Liina Härm, Ülle Jantson, Ants Johanson, Pille Kirsimäe, Ando Kiviberg, Krista Sildoja ja Tarmo Tähepõld)
AARNE ÜKSKÜLA – osatäitmiste eest VAT Teatri lavastuses "Teener", Linnateatri lavastuses "Isad ja pojad" ning "Kuritöö ja karistus"
 

2003. aasta kultuuripreemiad

 

Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest

KUNO ARENG  
HANDO RUNNEL  
2002. aasta loominguliste saavutuste eest
 
JÜRI KERMIK – raamatu "A. M. Luther 1877-1940. Materjalist võrsunud vormiuuendus" eest
TÕNU LUIK – raamatu "Filosoofiast kõnelda" eest
TÕNIS MÄGI – kontsertkava "pÜhendus" ja DVD plaadi eest
AIN LUTSEPP – osatäitmiste eest Eesti Draamateatri lavastustes "Kopenhaagen", "Kummikauplejad" ja "Rahauputus"
ENE-LIIS SEMPER – näituste eest 2002. aastal
 

2002. aasta kultuuripreemiad

 

Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest

AIN KAALEP
VELJO TORMIS
2001. aasta loomingulise tegevuse eest
 
MAILE GRÜNBERG – isiknäituse "Red" Tallinna Kunstihoones eest
REIN ZOBEL – monograafia "Tallinn (Reval) keskajal" eest
HALJAND UDAM – raamat "Orienditeekond", esseed ja uurimused eest
MATI UNT – 2001. aasta lavastuste: "Kirsiaed" Teatris "Vanemuine", "Kadunud poeg" Eesti Draamateatris, "Majahoidja" Rakvere Teatris eest
ARVO VOLMER – kontserttegevuse eest 2001. aastal: "Joonase lähetamine" Prantsuse Rahvusorkestriga, E. Tubina sümfooniate ettekanne ja plaadistamine ERSO-ga
 

2001. aasta kultuuripreemiad

 
Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest 
 
VIVE TOLLI
2000. aasta loomingulise tegevuse eest
 
ANDRES EHIN – koondkogu "Alateadvus on alatasa purjus" eest
IVARI ILJA – 2000. aasta kontserttegevuse eest
KAIE KÕRB – nimiosa täitmise eest R. Štšedrini balleti "Anna Karenina" lavastuses Rahvusooperis "Estonia"
ANDRUS KÕRESAAR ja RAIVO KOTOV – Eesti paviljoni arhitektuurse lahenduse eest Hannoveri maailmanäitusel EXPO 2000
TOOMAS REIN – Otepää Gümnaasiumi juurdeehituse arhitektuurse lahenduse eest

2000. aasta kultuuripreemiad

 

Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest

VALVE PORMEISTER

1999. aasta loomingulise tegevuse eest

JAAN ISOTAMM - luulekogu "Mina Jonny B. Tekste 1967-1974" eest
ANDO KESKKÜLA - Veneetsia bienaalil esinemise, näituse ja konverentsi "Interstanding" kureerimise eest
PAUL MÄGI - ooperite "Näikineid" ja "Süda", balleti "Kratt" ettevalmistamise ja dirigeerimise, ooperi "Cyrano de Bergerac" video ja plaadi salvestuse, ooperi "Nabucco" plaadi salvestuse, NYYD festivalil dirigeerimise ja 11 etenduse "Carmen" dirigeerimise eest Rahvusooperi gastrollidel Belgias
ELMO NÜGANEN - F. Dostojevski "Kuritöö ja karistuse" ning W. Shakespeare'i "Hamleti" lavastamise eest Tallinna Linnateatris
JAAN TOOMIK - esinemise eest näitustel "After the Wall" Stockholmis, "Hinge aeg" ja "Eesti energia" Rotermanni Soolalaos, NEAR and ELSEWHERE Londonis, isikunäituse eest Vaal Galeriis ja "AROUND the GOYOTE" Chicagos

1999. aasta kultuuripreemiad

Pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest

HUGO LEPNURM (postuumselt)

1998. aasta väljapaistvate tööde eest

SULEV KEEDUS, MADIS KÕIV, EVALD AAVIK, REIN KOTOV ja ROLAND KOLMAN – filmi „Georgica“ eest
ERI KLAS – kontsettegevuse ja oluliste muusikaürituste initsieerimise eest
JAAN KROSS – romaani „Paigallend“ eest
LEMBIT PETERSON – lavastuste „Antigone“, „Pelleas ja Melisande“, „Väikesed komöödiad“ ning „Harjumuse jõud“ eest Theatrumis ja Eesti Draamateatris
EINO TAMBERG – Neljanda sümfoonia eest

 

 

1998. aasta kultuuripreemiad

1997. aasta väljapaistvate loominguliste saavutuste eest

MERLE KARUSOO – järjepideva loomingulise tegevuse eest dokumentaalse teatri viljelemisel, uurimisel ja arendamisel ning 1997. aasta lavastuste „Kured läinud, kurjad ilmad“ (Eesti Draamateatris), „Laste riskiretk“ (VAT Teatris) ja „Sügis 1944“ (Viljandi Kultuurikolledžis) eest
MADIS KÕIV – kogumiku „Kolm näitemängu“ ja näidendi „Peiarite õhtunäitus“ (Eesti Draamateatris) eest
RAUL MEEL – isikunäituse eest Tallinna Kunstihoones
KADRI MÄLK – personaalnäituse „Varju piir“ (Rotermanni Soolalaos) ja rahvusvahelise ehetenäituse „Millenium 2“ kureerimise eest
ARVO PÄRT – CD „Beatus“ eest

 

 

1997. aasta kultuuripreemiad

1996. aastal avalikkuseni jõudnud tööde eest

TÕNU KALJUSTE ja EESTI FILHARMOONIA KAMMERKOOR – kontserditurnee eest viieteistkümnes Eesti maakonnas ning esinemiste eest Suurbritannias toimunud festivalidel Vale of Glamorgan ja Baltic Arts
LEONHARD LAPIN – nelja personaalnäituse ja koguteose „Pimeydestä valloon“ eest ning osavõtu eest näitustest „Personaalne aeg“ Varssavis ja Peterburis ning „From Gulag to Glasnost“ New Yorgis
KALJO PÕLLU – elutöönäituse eest Tallinna Kunstihoones ja Vaal Galeriis toimunud maalinäituse eest
ENN SOOSAAR – tõlkeloomingu (nt. E.L. Doctorow „Billy Bathgate“) eest
ERKKI-SVEN TÜÜR – 1996. aasta esiettekannete ning heliplaatidel „Achitectonics“ ja „Crystallisatio“ jäädvustatud loomingu eest

 

1996. aasta kultuuripreemiad

Peapreemia

ESTER MÄGI – elutöö eest
JÜRI JÄRVET – elutöö eest (postuumselt)

Aastapreemiad:

Teatri alal:
ELMO NÜGANEN – lavastuste „Kolm musketäri“ ja „Pianoola ehk mehaaniline klaver“ eest
KAIE KÕRB – esinemise eest lavastustes „Luikede järv“, „Carmina burana“, „Tuhkatriinu“jm.

Muusika alal:
LEPO SUMERA – 5. sümfoonia eest
MARI VIHMAND, ALO MATTIISEN, RAIMO KANGRO ja PEETER JALAKAS – NYYD-festivalil esmaettekandele tulnud kolme lühiooperi eest
Kunsti alal:
EDGAR VALTER – lasteraamatute („Pokuraamat“ jm.) illustreerimise eest
HELENE KUMA – pikaajalise ja silmapaistva uurimistegevuse eest
LEMBIT SARAPUU – retrospektiivnäituse eest Tartu Kunstimuuseumis
Kirjanduse-kirjastamise alal:
IVAR GRÜNTHAL – luule valikkogu „Neitsirike“ eest
ARNOLD RAVEL – töö eest Põhjamaade kirjanduse tõlkimisel ja redigeerimisel
VAINO VAHING – valikkogu „Kaunimad jutud“ eest
Rahvakultuuri alal:
INGRID RÜÜTEL – rahvusvahelise folkloorifestivali „Baltika ’96“ kunstilise juhtimise eest
ANTS SÖÖT – silmapaistva töö eest koorijuhina ning seoses Eesti Koorijuhtide Naiskoori eduka esinemisega rahvusvahelisel konkursil Arnhemis

Arhitektuuri alal:
JÜRI OKAS – väljaande „Väike moodsa arhitektuuri leksikon“ eest

Filmi alal:
PRIIT PÄRN ja JANNO PÕLDMA – joonisfilmi „1895“ loomise eest

 

1995. aasta kultuuripreemiad

Peapreemia

VELJO TORMIS

Riigi kultuuripreemiad

Teater:
AIN LUTSEPP
ELDOR RENTER

Muusika:
HUGO LEPNURM
JAAN RÄÄTS

Rahvakultuur:
VAIKE REEMAN
KALJU RUUVEN

Kirjandus:
AIN KAALEP

Kunst:
RAUL MEEL
ANU LIIVAK

Arhitektuur:
ROMAN SMUSKIN
REIN LUUP
HEINZ MÜLLER

Disain:
BRUNO TOMBERG

Film:
JANNO PÕLDMA

 

1994. aasta kultuuripreemiad

Peapreemia
JAAN KROSS

Preemia elutöö eest
KARL TIHASE

Aastapreemia

VEERA HIRSIK – setu kultuuri edendamise eest
LEV GUSSEV – muusikakultuuri arendamise eest
ANDRES LANGEMETS – publitsistika eest
ILMAR VENE – publitsistika eest
SVEN GRÜNBERG – CD salvestuse eest
MADIS KÕIV – lavakirjanduse eest
SULEV KEEDUS – "In Paradisum" eest
RIHO UNT – "Kapsapea“ eest
VAIKE SARV – rahvamuusika antoloogia CD eest
TARTO VÕRO VAIMU SELTS – raamatu koostamise eest
PRIIT PEDAJAS – lavastajatöö eest ("Tagasitulek isa juurde")
VELLO HELK –taanikeelse Eesti ajaloo eest
AARNE MIKK – lavastajatöö eest ("Boheem")

 

 

1993. aasta: kultuuripreemiad

1992. a loomingusaavutuste eest

MAI-ESTER MURDMAA – ballettilavastuste „Don Juani mäng“ ja „Võlumandariin“ eest

ELLE VUNDER – etnograafilise raamatu „Eesti rahvapärane taimornament tikandis“ eest

JÜRI OKAS – kunstiloomingu eest

LEPO SUMERA – heliteoste IV sümfoonia ja „Mäng kahele“ eest

DORIS KAREVA – luulekogu „Maailma asemel“ eest

 

1992. aasta kultuuripreemiad

1991. aasta eest

TÕNU KALJUSTE – Ida ja Lääne ühislaulupeo „Laulusillad“ ning oratooriumide ja kantaatide nädala patroonile ja ühele dirigendile

JÜRI KASK – personaalnäituse eest Tallinna Kunstihoones

ERI KLAS – kontserttegevuse eest ja muusika propageerimise eest rahvusvahelises ulatuses

KAIE KÕRB – nimiosa eest lavastuses „Preili Julie“

VIIVI LUIK – romaani „Ajaloo ilu“ eest

 

1991. aasta kultuuripreemiad

ANSAMBEL „CAMERATA TALLINN“ (LEILI TAMMEL, MATI KÄRMAS, HEIKI MÕTLIK, JAAN ÕUN) – eduka kontserttegevuse eest 1990. aastal
RENITA JA HANNES LINTROP – filmi „Šurale“ eest
URMAS SISASK – „Missa“ ja kooritsükli „Gloria Patri“ eest
ERKKI-SVEN TÜÜR – oratooriumi „Lumen et cantus“ eest
TÕNIS VINT – Hollandis toimunud kunstinäituse ja noorte kunstnike õpetamise eest